Türkiye'ye ulaşan Zika Virüsü ençok hamileleri tehdit etiyor

 

Zika virüsünün taşıyıcısı olan iki sinek türü Türkiye'nin bazı bölgelerine ulaştı ve orada yerleşik halde yaşamaya başladı.

...
09.01.2018
Yazı Boyutu:  
Zika virüsünün taşıyıcısı olan iki sinek türü İstanbul ve Doğu Karadeniz'e yerleşti. Adaptasyon yeteneğinin yüksek olduğu, sineğin yayılmacı bir tür olduğu biliniyor, kış aylarında da yaşayabiliyor. Güney Amerika ülkelerinde görülen Zika virüsü yakın zamanda Türkiye için de risk olabilir. Bilgi, resmi bir raporda yer alıyor. Virüsün yayan sinek türü özellikle Türkiye'nin kuzeydoğusundaki şehirlerde görülüyor. Zika virüsü tek başına ölümcül değil ancak hamile kadınların çocuklarının engelli doğmasına neden olabiliyor.

Zika virüsü 7 yıl içinde Anadolu'ya yayılabilir. Uyarı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'ne bağlı Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanlığı'nın raporunda yer alıyor.

Türkiye'de şu ana kadar 4 kişide Zika virüsü tespit edildi. Ancak bu kişilerin virüsü tatile gittikleri Küba'dan aldıkları tespit edildi.

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR?

Korkutan zika virüsü, ilk kez Güney Amerika ülkelerinde görülmüştü. Zika virüsü, mikrosefali (bebeklerde baş küçüklüğü) adı verilen hastalığa neden oluyor. Mikrosefali, bu güne dek Türkiye'de dört kişide görüldü.

Üye OlÜye Girişi