Türkiye'yi ilk kez vuracak kasırga kıyı Ege'ye yaklaşıyor

 

Küresel tahmin modellerine göre Türkiye'ye Tropical Medicane geliyor. İyon Denizi üzerinden gelen kasırganın yönünün değişmemesi halinde Pazar yada Pazartesi günü kıyı Ege'de çok büyük zararlara sebep olabileceği tahmin ediliyor.

27.09.2018
Yazı Boyutu:  

Küresel tahmin modellerine göre Türkiye'yi ilk defa kasırga vuracak.  Tropical Medicane olarak adlandırılan kasırganın pazar ya da pazartesi günü Türkiye'ye ulaşması bekleniyor.

Sözcü'de Berk Cömert'in haberine göre; Türkiye'ye afet boyutunda hasarlar verebilecek bir meteoroloji olayı adım adım yaklaşıyor.

Küresel tahmin sistemlerindeki modellere dayandırılan habere göre, eğer İyon Denizi üzerindeki kasırga yönünü değiştirmezse 30 Eylül'de Ege kıyılarına ulaşacak.

Kasırganın en büyük etkiyi ise Muğla, Aydın, İzmir, Çanakkale, Balıkesir kıyıları hattında oluşturması bekleniyor.

Kasırganın Ege Bölgesi'ni geçtikten sonra Marmara Denizi üzerinden İstanbul'u etkileme ihtimali de bulunuyor.

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Türkiye'ye adım adım yaklaşmakta olan kasırga hakkında Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

“Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve tropik fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir.

Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte fırtınanın Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak fırtınanın oluşumu ve gelişimi takip edilmekte olup; fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacaktır.”

NEDEN TROPICAL MEDICANE?

Akdeniz üzerinde oluşan bu kasırgaların adı "Mediterranean" ve "hurricanes" kelimelerin birleşiminden oluşuyor.

Tropical Medicane adi verilen bu kasırgalar Akdeniz'in orta kesimlerinde etkili olurken, ilk Türkiye'yi ciddi boyutta etkilemesi bekleniyor. (Ajanslar)
 

 Üye OlÜye Girişi