Türklere tarihi yapılara saygı uyarısı

 

Roma'da tarihi bir sütuna ismini kazıyan Türk öğrenciye para cezası verilmesinin ardından Roma'daki Türkiye Büyükelçiliği İtalyayı ziyaret eden türk yurttaşları uyardı

24.12.2015
Yazı Boyutu:  
İtalya'ya giden Türklere tarihi yapılara saygı uyarısı

Geçen hafta sonunda İtalya'nın başkenti Roma'da M.S. 2. yüzyıldan kalma bir sütuna ismini kazıyan bir Türk vatandaşının gözaltına alınarak para cezasına çarptırılması üzerine, Roma'daki Türkiye Büyükelçiliği İtalya'yı ziyaret eden vatandaşlara yönelik bir uyarı mesajı yayımladı.

Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'nin Facebook sayfasında yayımlanan mesajda şu ifadeler yer aldı:

"İtalya'ya turistik amaçla gelen vatandaşlarımızın dikkatine:
Son zamanlarda İtalya'ya turistik amaçla gelen vatandaşlarımızın, fotoğraf çekmek için açık hava müzesi veya ören yerlerindeki tarihi eserlere zarar vermeleri ve ziyaret kurallarını ihlal etmeleri nedeniyle tutuklanmaları, mahkemeye sevk edilmeleri ve para cezasına çarptırılmaları gibi olaylarla karşılaşılmaktadır.
Vatandaşlarımızın, ören yerleri ve müzelerdeki kurallara titizlikle riayet etmeleri, yasak olan yerlerde fotoğraf çekmemeleri, fotoğraf çekmek için tarihi yapıların üzerine çıkmamaları, tatillerinde arzu edilmeyen sorunlarla karşılaşmamaları bakımından büyük önem arz etmektedir."

SÜTUNA İSMİNİ KAZIDI

Erasmus programı çerçevesinde Avrupa'da bulunan ve İtalya'ya birkaç günlüğüne turistik gezi amacıyla gelen bir Türk vatandaşı, geçen hafta sonunda Fori Imperiali (İmparatorluk Forumu) kalıntılarındaki bir sütuna madeni parayla ismini kazıması üzerine gözaltına alınmıştı.
Aziz Mutlu isimli Türk vatandaşı, 2 gece nezarette tutulduktan sonra pazartesi sabahı mahkemeye çıkarılmış ve 200 euro para cezası ile Roma belediyesine 2 bin euro tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Mutlu, kalıntılarda başka isimlerin de yazılı olduğunu görünce kendisinin de ismini yazmak istediğini söylemişti.

(Övgü Pınar/ BBC Türkçe)

Üye OlÜye Girişi