Tutuklu gazetecilere destek fotoğrafı kartpostal oldu

 

‘Ben Gazeteciyim’ inisiyatifinin çağrısıyla100’ü aşkın gazeteci bir araya geldi. Gazeteciler, tutuklu meslektaşlarına destek için fotoğraf çektirdi. Kartpostal olarak da basılan bu karede yer alan gazeteci Ahmet Şık, çekimden 1 gün sonra tutuklandı.

31.12.2016
Yazı Boyutu:  
Cezaevindeki gazetecilere destek amacıyla “Ben Gazeteciyim” inisiyatifinin çağrısıyla geçen çarşamba akşamı ‘dışarıdaki’ 100’ü aşkın gazeteci bir araya gelmişti. Toplu fotoğraf çektiren gazeteciler, ‘içerideki’ meslektaşlarının yeni yılını kutlamıştı. Bu fotoğraf karesinde Ahmet Şık da vardı. Ahmet, bu karenin çekilmesinin ertesi günü gözaltına alındı ve dün de tutuklanarak  Metris Cezaevi’ne gönderildi

Ahmet Şık 5 yıl önce Ergenekon üyesi olduğu iddiasıyla FETÖ kumpasıyla tutuklanmıştı. O zamanki delil basılmayan kitabıydı. Üstelik o ‘Dokunan Yanar’ kitabında FETÖ’yü teşhir ediyordu. Şimdi ise FETÖ, PKK ve DHKP-C’nin propagandasını yaptığı için tutuklandı. Deliller yine aynı: Yaptığı haberler ve attığı twitler...
 
‘MESLEK AHLAKIMA HAKARET SAYARIM’Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Ahmet Şık, yaptığı haberler ve attığı twitler nedeniyle önceki sabah evinde gözaltına alınmıştı. İstanbul Basın Savcısı Fahrettin Kerim Yerli, dün Emniyet’e gelerek Ahmet Şık’ın ifadesini aldı.

Ahmet Şık, “15 Temmuz kalkışması başarılı olsaydı, şu an yaşadığımızı yaşamış olacaktık. Sahnelenen bu senaryoyu ben 2011’de yaşadım. 5 yıl önce Ergenekon örgütü bağlamında suçlandığımda mesleki faaliyetlerim soruşturma konusu olmuştu. Şimdi de mesleki faaliyetlerim başka bir isimle soruşturma konusu ediliyor. Bunu meslek ahlakıma hakaret sayarım. Gazeteciliği böyle soruşturamazsınız” dedi.

TEK ÖRGÜTÜM VAR: ‘HAKİKAT’

Savcılık PKK, DHKP-C ve FETÖ örgütlerinin propagandasını yaptığını öne sürdüğü Ahmet Şık’ı tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etti. Ahmet Şık, sorgusunda “Gazetecilik faaliyetlerim nedeniyle her devrin kötüsü oldum. Bir örgütüm var; adı hakikat!” diye konuştu.
 
‘YAŞANANLAR TAM BİR REZALET’

Mahkeme, PKK ve FETÖ propagandası yaptığı ve savunmasında da devleti suçlamaya devam ettiği gerekçesiyle Ahmet Şık’ın tutuklanmasına karar verdi. FETÖ kumpasıyla 375 gün hapis yatan Ahmet Şık’ın FETÖ’den tutuklanmasına isyan eden gazeteci arkadaşları “Savcılar ve hakimler aklımızla alay ediyor. O dönemde herkes ‘Hocaefendimiz’ diye Fetullah Gülen’in peşinde koşarken Ahmet Şık bu örgütün ipliğini pazara çıkardığı için bedel ödetiliyor" dediler.
 
GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

Türkiye Gazeteciler Sendikası, Basın-İş Sendikası ve Çağdaş Gazeteciler Derneği, Ahmet Şık’ın da aralarında olduğu gözaltındaki 7 gazetecinin derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı. Ortak açıklamada, “Türkiye basın ve ifade özgürlüğü açısından karanlık günlerden geçiyor. Meslektaşlarımız gazetecilik faaliyetlerinden dolayı gözaltına alınıyor. Gazetecilik suç değildir” denildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ise 2016 basın raporunu açıkladı: 2016’da 780 gazetecinin basın kartı iptal edildi, 839 gazeteci haberleri nedeniyle hakim karşısına çıktı. 189 gazeteci saldırıya uğradı. 10 bini aşkın gazeteci işsiz kaldı. 143 gazeteci yeni yıla cezaevinde giriyor.  (POSTA)
 Üye OlÜye Girişi