'Tuvalet imkanı olmayan kadınlar tecavüz ve istismar riski ile karşı karşıya'

 

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, 19 Kasım'ın Dünya Tuvalet Günü olması nedeniyle yaptığı açıklamada, tuvalet imkanı olmayan kadınların tecavüz ve istismar riskiyle karşı karşıya olduklarını belirtti.

19.11.2019
Yazı Boyutu:  
Birleşmiş Milletler, sanitasyonun (sağlıklama) küresel kalkınma hamlesinin bir parçası olduğunu vurgulamak amacıyla, 19 Kasım’ı Dünya Tuvalet Günü olarak ilan etti.BM Genel Kurulunda alınan karar kapsamında su yönetiminin geliştirilmesinden açık alanların tuvalet olarak kullanılmasının önlenmesine ve hijyen koşullarının iyileştirilmesine kadar bir dizi önlemin hayata geçirilmesi öngörülüyor.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, Dünya Tuvalet Günü sayesinde tüm insanların sağlıklama hizmetlerinden yararlanması ve hijyenik koşullarda yaşaması gerektiği  konusunda farkındalığın arttırılacağını belirtti.

İSHALE YOL AÇAN HASTALIKLARDAN HERGÜN 2 BİN ÇOCUK ÖLÜYOR

Açık alanların tuvalet olarak kullanıldığı ülkeler, çocuk ölümlerinin de en fazla görüldüğü ülkeler arasında bulunuyor. Tuvalet imkanının temel insan saygınlığı için taşıdığı önemi de vurgulayan Eliasson, dünya genelinde her gün 2 bin’e yakın çocuğun ishala neden olan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini, hijyen koşullarının yetersizliğinin yılda 260 milyar ABD Doları ekonomik kayba yol açtığını,  tuvalet imkanı olmayan kadınların tecavüz ve istismar riskiyle karşı karşıya olduklarını belirtti.

Eliasson, dünya genelinde bir çok kız çocuğunun, temel sanitasyon hizmetlerinin bulunmaması nedeniyle eğitimine devam edemediğini, bunun kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.

CEP TELEFONU MU, TUVALET Mİ?

BM rakamlarına göre, 7 milyarlık dünya nüfusunun 6 milyarı cep telefonuna sahipken ancak 4,5 milyar kişinin uygun koşulları taşıyan tuvalet imkanı bulunuyor. 2,5 milyar kişi yeterli kanalizasyon imkanlarından mahrum. 1,1 milyar kişi ise tuvalet ihtiyacını açık alanda gideriyor.

Daha önce uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları Dünya Tuvalet Gününü kutluyorlardı. Dün alınan BM Genel Kurulu kararı ile 19 Kasım BM günleri arasına resmen katılmış oldu. (BMDergisi)


Üye OlÜye Girişi