Üç büyükşehire üç kadın başkan

 

30 Büyükşehir belediye başkanlığından üçünü kadın adaylar kazandı

31.03.2014
Yazı Boyutu:  

 

Türkiye'de dün yapılan yerel seçimlerde 30 Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan üçünü kadın adaylar kazandı. 

 

Yerel yönetim yasasında yapılan düzenlemeyle büyükşehir sayısının 30'a yükseltilmes üzerine, 2009'de Aydın İl belediye başkanı olarak  seçimi kazanan CHP'li  Özlem Çerçioğlu bu kez CHP'den Büyükşehir Belediye Başkanı olarak girdiği seçimleri açık farkla kazanarak Aydın'da ikinci bir dönem daha başkanlık koltuğuna oturdu.

Gaziantep'te ise Fatma Şahin, gerek doğup büyüdüğü kente, gerekse partisi AKP'ye ilkleri yaşattı. Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı  Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne ilk kadın başkan seçildi.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak bir ilke imza atarak Diyarbakır  Büyükşehir belediyesine ilk kadın başkan olarak adını yazdırdı.

 
ÇERÇİOĞLU : HERKEZE EŞİT DAVRANACAĞIZ
 
Öteyandan, resmi olmayan sonuçların açıklanmasıyla birlikte rakiplerine göre daha fazla oy alan Özlem Çerçioğlu, seçim galibiyetini Atatürk Kent Meydanı kutladı. Alanı dolduran kalabalığı CHP Efeler Belediye Başkan Aday Mesut Özakçan ile birlikte selamlayan Çerçioğlu, birlik ve beraberlik mesajları içeren bir teşekkür konuşması yaptı.
 
“Değerli Aydınlılar hepinizi çok seviyorum” diyerek teşekkür konuşmasına başlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Hepinize verdiğiniz destekten ötürü çok teşekkür ediyorum. 5 yıldır sizden aldığım güçle günde 18 saat çalıştım. Göstermiş olduğunuz teveccühten dolayı sizlere minnettarım. Sorumluluğumun ne kadar büyük olduğunun farkındayım. Seçim döneminde oy veren, vermeyen tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu zamanda kadar tüm vatandaşlarımıza adil ve eşit davrandık. Bundan sonra da herkese eşit davranacağız. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin kapıları 1 milyon Aydınlıya açıktır. Bizler büyük bir aileyiz. Aydın’ın beklediği hizmetleri gerçekleştirmek için tüm siyasi partilerle birlikte çalışmaya hazırız. Kazanan demokrasi oldu” diye konuştu.
 

 

 


Üye OlÜye Girişi