Üç kadın gazetecinin öldüğü suikastı IŞİD ve Taliban paylaşamıyor

 

Afganistan’da üç kadın gazeteci silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi. Suikasti IŞİD üstlense de, Afganistan hükümeti saldırıdan Taliban’ı sorumlu tutuyor.

03.03.2021
Yazı Boyutu:  
Afganistan’ın doğusunda yer alan, Pakistan sınırına yakın Nangarhar kentinde yerel bir medya kuruluşunda çalışan üç gazeteci kadın silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Kendilerini IŞİD’in Afganistan kolu olarak tanımlayan “IŞİD-Horasan” adlı örgüt, saldırının sorumluluğunu üstlendiklerini duyurdu.

Ancak Afganistan hükümeti, saldırıdan Taliban’ı sorumlu tuttu.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid ise kendilerine yönelik suçlamaları reddetti.Kabil yönetimi, özel İnikas Radyo Televizyonu çalışanlarına yönelik saldırıyı Kari Basir isimli şahsın gerçekleştirdiğini ve failin yakalandığını bildirdi.

Nangarhar Emniyet Müdürü Cumagül Himmet, failin cinayeti susturucu taktığı tabanca ile gerçekleştirdiğini belirtti.

IŞİD ise militanlarının, üç gazeteci kadının “Afganistan hükümetine sadık medya istasyonlarından” birinde çalıştıkları için hedef alındığı açıklamasında bulundu.

Afganistan’da son haftalarda aralarında siyasetçiler, insan hakları savunucuları ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişiye suikastler düzenleniyor.

Hükümet yetkilileri bu suikastlerden Taliban’ı sorumlu tutuyor, ancak saldırılardan birçoğunu IŞİD üstlenmiş bulunuyor.

Son altı ayda 200’ün üzerinde faili meçhul cinayet işlendi ve çok sayıda gazeteci ve hak savunucusu silahlı saldırılarda yaşamını yitirdi. (EuroNews)

Üye OlÜye Girişi