Uğruna 'Samanyolu' şarkısı yapılan sanatçı pazarcı oldu

 

1970'li yılların ünlü sinema ve sahne sanatçısı Serpil Örümcer, geçimini sağlayabilmek için bir pazar tezgahında çalışıyor.

13.11.2018
Yazı Boyutu:  
1970’li yılların ünlü sanatçısı Serpil Örümcer, şimdilerde Avcılar’da bir pazar tezgahında çalışarak hayatını devam ettiriyor. Sanat dünyasının vefasız olduğunu söyleyen Örümcer, sanatçı dostlarına sitem etti.


1967 senesinde Milliyet Gazetesi tarafından yapılan güzellik yarışmasında ilk olarak adından söz ettiren ünlü sanatçı Serpil Örümcer, daha sonra Samanyolu şarkısıyla tanınan şarkıcı Berkant’la yaptığı evlilikle sanat dünyasındaki yerini almıştı.

Hürriyet'in İHA mahreçli haberine göre, Vamp kadın rolleriyle Yeşilçam ve sahnelerin aranan ismi olan "Bayan Bacak" lakaplı sanatçı Serpil Örümcer, şu zamanlarda zor günler geçiriyor. Ünlü sanatçı Avcılar Ambarlı’da bulunan kapalı Pazar alanında Antik Nostaljik Eşya Çarşıcıları Derneği tarafından açılan tezgahta çalışarak geçimini sağlıyor.

Yaşadığı zorlukları anlatan Örümcer, kızının psikolojik rahatsızlıkları olduğunu söyleyerek yetkililerden para yardımı istemek yerine kendisi için bir iş verilmesini talep ediyor.


Eş dost bana sahip çıktılar, yardımcı oluyorlar”

Pazardaki çalışanların ve Avcılar Belediyesi’nin kendisine destek olduğunu dile getiren eski sinema sanatçısı ve şarkıcı Serpil Örümcer, “Bir kızım var rahatsız, Berkant’tan iki de Allah bağışlasın torunum var. Onlar da okuyorlar tabi ben bunun altından biraz zor kalkıyorum. Bakırköy’de bir yerimiz vardı orayı yıktılar. Yıkınca ben ortada kaldım. O yıkılınca oranın belediye başkanı da bize yer göstermedi. Bizimle görüşmek zahmetinde bile bulunmadı. Ben çalışmayı seviyorum her ne olursa olsun çalışmanın ayıbı yoktur. Ben sanatçı da olsam ne olursam olayım ama çalışmanın ayıbı yok. Eş dost bana sahip çıktılar, yardımcı oluyorlar Allah razı olsun kendilerinden” dedi.
“Katarakt kalınlaşmış ve görmem ihtimalim var”

Sağlık sıkıntısından ve maddi anlamda zorluk çektiğini söyleyen Örümcer, “Katarakt var. Ben biraz ihmal ettim derken tabi maddiyatsızlık bunun önüne geçti. Katarakt kalınlaşmış ve görmeme ihtimalim var. Göz kapanacak. Buna da şükür demekten başka çaremiz yok” diye konuştu.

SERPİL ÖRÜMCER KİMDİR?

Serpil Örümcer, 1952 yılında doğdu. Esas soyadı Orümcer’dir. 1967 yılında Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği güzellik yarışmasında 14 yaşında güzellik kraliçesi seçildi. Ardından bir yıl mankenlik yaptı.

1972 yılında şarkıcı Berkant Akgürgen ile evlendikten sonra Berkant’ın çalıştığı gece kulübünde sahne almaya başlayan Örümcer, zaman içerisinde şöhret oldu. Berkant eşi için ünlü Samanyolu şarkısını besteledi. Örümcer, ünlü sanatçı Berkant’la dillere destan aşk yaşadı.

Aşkları o kadar dillere destan olmuştu ki Sezen Cumhur Önal, çift için “Düğün Şarkısı” adıyla bir şarkı aranje etti.

Çift, dönemin İstanbul Belediye Başkanı Fahri Atabey’in kıydığı nikáhın hemen ardından Hollanda Havayolları’yla Amsterdam’a uçtu.

Serpil Örümcer’le Berkant’ın uçaktan inerken hostesle çektirdiği fotoğraf, yıllarca havayolunun reklamlarında kullanıldı. Ancak büyük aşk sadece 1 yıl sürdü. Kızı Fulya’ya hamileyken eşini terk ediyor.

Müziğe başladıktan sonra ve 5 albüm ve 7adet 45lik plak çıkardı.

Bir günlük konser için gittiği Batman’da 10 gün kalınca tanıştığı Hasan Ölük ile evlendikten sonra işkenceye başladı. Raporlar alıp mahkemelerde günler geçiren Serpil Örümcer, bu evlilikten güçlükle kurtuldu. Tüm mal varlığını kaybetti. işportacılık yaptı, simit sattı.

Evlilikleri :

1.evliliği : 1972 yılında şarkıcı Berkant Akgürgen ile evlendi. Bir yıl sonra 1973 yılında boşandı. Bu evliliğinden Fulya Akgürgen (d.1973) adında bir kızı var.

2.evliliği :1989 yılında Kayserili bir emniyet amiri Cengiz Kartal’la evlendi. 1990 yılında eşi öldü.

3.evliliği : Serpil Örümcer, daha sonra, 4 eşi ve 11 çocuğu olduğunu sonradan öğrendiği Batmanlı işadamı Hasan Ölük’le 1994 yılında evlendi. Ölükle evliliği Örümcer için tam bir işkence oldu. Kocası ve yakınlarından fiziksel şiddet ve işkence gördü.

Büyük maddi sıkıntılar içinde olan Serpil Örümcer, yaşam mücadelesi vermekteyken üstüne bir de 1990larda cilt kanserine yakalandı. 

Albümleri :

1984 – Aşka Hasret
1985 – Yeşil Yeşil
1987 – Gül Gibi Koklarım Seni
1987 – Aşığım Bir Şoföre
1983 – Kerize Bak Kerize
45lik plakları :
Düğün Şarkısı & Çok Yalnızım (Berkant’la birlikte)
Şaşkın Aşık & Su Sızmazdı Aramızdan
Bir Gün Hayat Biter & İster Al İster Alma (1969)
Sözünde Durmadın & Sen Hepsinden Güzelsin
Yaramaz Kız & Koş Aşkım Koş (1969)
Aşka Hasret & Ayrılık Acısı
Ey Sevda Ey Sevda & Nerde

Filmleri :

1978 – Ali Baba’nın Çiftliği
1976 – Dalgacı Mahmut
1970 – Adım Kan, Soyadım Silah
1969 – Çingene Aşkı Paprika
1968 – Benim de kalbim var
Üye OlÜye Girişi