Uğur Mumcu salonlara sığmadı

 

Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu bombalı suikaste kurban gidişinin 17. yılında İzmir de çeşitli etkinliklerle özlemle anıldı

25.01.2010
Yazı Boyutu:  

İzmirliler, İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki Uğur Mumcu’yu anma etkinliğine büyük ilgi gösterdi. Merdiven boşluklarının bile dolduğu törende duygulu anlar yaşandı.

Araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu, öldürülüşünün 17. yılında İzmir’de düzenlenen törenle anıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TOBAV’ın (Devlet Tiyatrosu Opera ve Bale Çalışanları Yardımlaşma Vakfı) işbirliğiyle düzenlenen anma töreni, İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti.

“Uğur Mumcu unutulmayacak” anma etkinliğinde Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi  Serdar Kızık, Eğitim-İş İzmir Şube Başkanı  Prof. Dr. Ömer L. Değirmenci, İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner ve İzmir Baro Başkanı Özdemir Sökmen birer konuşma yaptı. Uğur Mumcu’nun katillerinin geçen 17 yıl içinde bulunamadığına dikkat çekilen konuşmalarda, “Biz O’nu ağlamak için değil, mücadeleye devam etmek için anıyoruz. Düşünen insanlar yok edilebilir, ama onların düşünceleri asla yok edilemez” görüşleri ortaya konuldu.

Etkinlikte TOBAV Oda Orkestrası’nın konseri, Şef Şahin Erkılıç yönetimindeki TOBAV Gençlik Korosu, Şef İsmail Bilen yönetimindeki TOBAV Opera Çocuk Korosu ve TOBAV Modern Dans Topluluğu ile tiyatrosu sahne aldı. Sunuculuğunu opera sanatçısı Altuğ Dilmaç’ın üstlendiği gecede Tevfik Rodos,  Altuğ Dilmaç, Aydın Uştuk ve Birgül Su Ariç solist olarak yer aldı. Ayrıca Prof. Dr. Murat Tuncay tarafından sahneye konulan Uğur Mumcu’nun yazdığı “Bir zamanlar büyüklerimiz” isimli eser, Altuğ Dilmaç ile tiyatro sanatçıları Ö. Devrim Akaya, Yusuf Köksal ve sunucu Kıvılcım Erdem tarafından tiyatral nitelikte sunuldu.  Anma programının finalinde ellerindeki Türk bayrakları ile sahne alan TOBAV Opera Çocuk Korosu, izleyenlere karanfiller dağıttı. İzmir Büyükşehir Belediy e Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Türkegül Kocaoğlu, duygulu anların yaşandığı geceyi hazırlayan sanatçılara çiçeklerle teşekkür etti.

UĞUR MUMCU SESLENİYOR

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG) tarafından hazırlanan “Uğur Mumcu Sesleniyor- Neden Öldürüldüler” koleksiyon sergisi de anma etkinlikleri kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarihi Havagazı Kültür Sanat Merkezi’nde açıldı. Açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu ve çok sayıda davetlinin katıldığı sergi, Havagazı Fabrikası’nda bir hafta sergilendikten sonra, Büyükşehir Belediyesi’nin değişik ilçelerdeki kurs merkezlerinde daha çok İzmirliye ulaştırılacak.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG) Yayın Yönetmeni Orhan Tüleylioğlu nun 4 kitaptan oluşan "Neden Öldürüldüler" Araştırma dizisinin orijinal bir tasarımla sergiye dönüştürülmesinden oluşan serginin her sayfası gazete formatında hazırlandı.
 
BALÇOVA DA
Katledilişinin 17. yılında, Balçova Belediyesi tarafından düzenlenen panel ile anılan Gazeteci Uğur Mumcu için İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne gelen vatandaşlar salonlara sığmadı. CHP İzmir Milletvekili aynı zamanda Grup Başkanvekili Kemal Anadol “Biz darbelere karşıyız. Uğur Mumcu da darbelere karşı idi. Ancak biz ordumuza karşı değiliz. Bugünkü hükümet ‘F’ tipi ordu yaratmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Balçova Belediyesi tarafından Uğur Mumcu’nun katledilişinin 17. yılı anısına düzenlenen “Vurulduk ey halkım unutma bizi” panelinde izdiham yaşandı. İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu’nun yönettiği, CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol, Eski Turizm Bakanı ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Alev Coşkun, Gazeteci Metin Uca ve Şair Ataol Behramoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı panel İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Panele gelen vatandaşlar, salondaki koltuklar yeterli olmayınca yerlere oturmaya başladı. Salonda oturacak alan kalmayınca bu seferde öğrenci kafeteryasına kurulan ekranlardan panel canlı olarak yayınlandı. Uğur Mumcu’nun hayatını anlatan slayt gösterisi ve Grup Derleme tarafından verilen mini konserin ardından bir konuşma yapan Balçova Belediye

Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, dünya üzerinde devrimler olduğu sürece karşı devrimlerinde olacağını belirterek “Bazen konuşuyoruz Faşizmin ayak sesleri geliyor diye. Şunu belirtmek istiyorum, şimdi yaşadığımız Faşizmin ayak sesleri değil ta kendisidir. Çünkü emperyalist güçler artık topla tüfekle gelmiyor, işbirlikçilerini bularak toplumlar üzerindeki ezici güçlerini kullanıyorlar. Bizlerin bu emperyalist baskıdan, bu böl, parçala, yönet oyunundan kurtulmak için tek yürek olmalıyız. Ben artık bölünmek parçalanmak istemiyorum. Cumhuriyeti seven insanlarla bir olmak, güçlü olmak ve ülkemizi daha ileriye götürmek için iktidar olmak istiyorum. Çünkü bunu yapmazsak, Uğur Mumcu’lar gibi daha çok aydını yitiririz” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, şu an Türkiye de herkesin, Bu memleketin hali ne olacak, nasıl kurtulacağız? sorularıyla yaşadığını ifade ederek Şimdiki yeni yetmeler, Türkiye deki faşizmi demokratikleşme diye bize sunanlar, bizi kandırmaya çalışanlar orduya karşı, askere karşı. Biz militarizme karşıyız, darbelere karşıyız. Uğur Mumcu da darbelere karşı idi. Ancak biz ordumuza karşı değiliz. Dünyanın hangi ulus devletinde ordu yok? İngiltere nin, Fransa nın, ABD nin ordusu mu yok mu?

Ordusuz bir devlet olur mu? Bugünkü hükümet ‘F’ tipi ordu yaratmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. CHP bugün yaşayan tüm darbecileri yargılamak için gereken yasa değişikliğini yapmaya hazırdır. Bunu hükümete ilettik. Ancak bir türlü buna yanaşmıyorlar. Ondan sonra da Ergenekon’da darbeciler yargılanıyor diyorlar” diye konuştu. Ergenekon Davası’nın bir aldatmaca olduğunu iddia eden Anadol Mehmet Ağar ın milletvekilliği bitti. Uydurma bir dava açtılar güya, Susurluk davası devam ediyor diye. Aklayacaklar onu. Rica ederim arkadaşlar Cumhuriyet Gazetesine atılan bomba davasını Ergenekon davasıyla birleştiriyorsunuz da, Susurluk un asli faili Mehmet Ağar ın davasını niye birleştirmiyorsunuz? Neden? Çünkü Doğru Yol ve ANAP birleştirilseydi yarattığı sinerji en az yüzde 14 tü istatistiklere göre. Bu parti yüzde 14 oyla parlamentoya girseydi, bunlar tek başına iktidar olamayacaktı. Mehmet Ağar onun mükafatını alıyor” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Alev Coşkun da, Türkiye de sadece Uğur Mumcu nun değil, pek çok aydının faili meçhul cinayete kurban gittiğini ifade ederek, bu kişilerin Atatürkçü, Kemalist, Ulusalcı olduğunu söyleyerek “Bu kaybettiklerimiz Türkiye de Ilımlı İslamı kurmak içinmiş. Daha iyi anlıyoruz ki bu infazlar Türkiye de her noktada tarikatların yaygınlaşmasını ve güçlenmesini sağlamak içinmiş. Tarikatların gazeteleri, televizyonları, medyayı, ticareti ele geçirmesi bunun içinmiş. Bu, Uğur Mumcu nun dediği gibi Washington un, Paris in, Berlin in oyunudur, hepsi beraberlerdir dedi.

Şair Ataol Behramoğlu da, bugün Uğur Mumcu nun savunduğu değerlerin daha çok tehlikede olduğunu belirterek “Şimdi derin devleti bulacağız diye Silivri’de mahkeme kuranlar neden Uğur Mumcular’ın Bahriye Üçok’ların katillerini bulmak için çaba sarfetmiyorlar. Uğur Mumcu’da, Ahmet Taner Kışlalı da diğerleri de öldürülebileceklerini biliyorlardı. Ancak onların ölümü göze alacak bir inançları vardı. Hepimizin böyle düşünmesi gerektiğine inanıyorum. Hepimizin göze alacak bir şeyleri olmalı. Daha az Uğur Mumcuyduk dün, daha çok Uğur Mumcuyuz bugün” diyerek düşüncelerini dile getirdi. Panelin son konuşmacısı olan Gazeteci-Yazar Metin Uca ise Uğur Mumcu’nun yaşasaydı bugün Silivri Cezaevi’nde olacağını ifade ederek “Hayatımızın son 15 yılında ülkemizi etkileyen şeyleri sıraya sokarsak ilk sırayı Necmettin Erbakan alır. Çünkü oluşturduğu politika ve onun çizgisinden gelenler, yavruları hayatımızı çok etkiledi. İkinci sırayı ise enflasyon alır. Üçüncü sırayı ise Uğur mumcu alır sevgili dostlar. Çünkü artık bu ülkede Uğur Mumcu ve onun düşüncelerinin haklılığı daha çok ortaya çıkıyor. İşte kitapları ortada, o yıllar öncesinden bugünü görmüştür” diyerek düşüncelerini ifade eden Metin anlattığı günlük olaylar ve nükteli yaklaşımlarla AKP hükümetini eleştirdi.

BAYRAKLI DA
Bayraklı Belediyesi 17. yıl önce hain saldırıyla aramızdan ayrılan Gazeteci Yazar Uğur Mumcu için bir araya geldi. Duygusal anların yaşandığı anma gününde "Gün onu anlama günüdür" diyen Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Bugün; Uğur Mumcu’yu ve tüm demokrasi şehitlerini anlama değerlerini daha iyi kavrayarak, bıraktıkları izleri korumanın çok ötesinde eyleme dönüştürme günüdür. Bizler bunun için ne yapıyoruz. Bu çok önemli. " diye konuştu. Su gösteri sanatlarının sergilediği "Sakıncalı Piyade" tiyatro oyunu dakikalarca ayakta alkışlandı.

Bayraklı Halkı katledilişinin 17. yıldönümünde anlına gazeteci-yazar Uğur Mumcu için bir araya geldi.

Bayraklı Tepekule Kongre Merkezi nde Terör ve devrim şehitleri anısına saygı duruşuyla başlayan anma programına UM-AG Vakfı nın (Uğur Mumcu Araştırmacı Gazeteci) hazırladığı Uğur Mumcu belgeseliyle devam edildi.

İzleyenleri duygu dolu anlara sürükleyen belgeselin ardından Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Uğur Mumcu için kürsüye çıktı. 

"Uğur Mumcu’nun yanı sıra Atatürk ve diğer tüm demokrasi ve basın şehitlerini anarak sözlerine başlayan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Bakın Uğur Mumcu bundan 23 yıl önce ne demiş. Ben işkencenin olmadığı, düşünce suçunun olmadığı, herkesin silahsız saldırısız eşitçe ve özgürce tartıştığı, dinci partinin ve marksist partinin kurulduğu bir düzen istiyorum. Ancak o zaman Atatürk maskesi takmış Abdülhamidciler ile hesaplaşabiliriz. Peki yerel yönetimler olarak biz ne yapıyoruz. Şunu söylemeliyim ki; asıl yapılması gereken onların karşısında mücadele ettiği karanlığa karşı başta eğitim olmak üzere ortaya koyabileceğimiz pek çok sosyal proje var.”

Günü ulusça demokrasimize, Cumhuriyet’imize ve onu ayakta tutan tüm değerlerimize daha sıkı sarılma günü olarak özetleyen Karabağ konuşmasına şöyle devam etti, "Bayraklı Belediyesi olarak biz onun gösterdiği Atatürkçülük yolunda ilerlerken projelerini de hayata geçirmeye başladık. Kız yurdunu yaparak kızlarımızı Atatürkçü, çağdaş ve modern olarak yetişmelerini sağlayacağız. Kadın emek dünyasını hayata geçirerek kadını el açan değil evine ekmek götüren onurlu bir kişi haline getirdik. Mumcu eğer yaşasaydı yine yaşamı boyunca yaptığı gibi; talancıya, yobaza ve emperyalizmin gizli güçlerine olanca gücüyle dur demeyi sürdürecekti. Biz Mumcu’yu, onun düşüncelerini unuttuğumuz gün asıl Mumcu ölür. Bu noktadan sonra failleri açığa çıksa bile yokluklarının açtığı boşluk ve yaralar hafiflemeyecek. 1993 yılının 24 Ocağında patlayan o bomba; tarihimizde kara bir sayfa, yüreklerde kara bir deliktir. Düşüncelerini savunmaktan bir an bile tereddüt etmemiş, yılmamış, yıldırılamamış korkusuz tüm demokrasi şehitlerimize bizlere kattıkları için teşekkür ediyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum" diye konuştu.

Mumcu için salonu dolduran yüzlerce Bayraklılı daha sonra Su Gösteri Sanatları Sahnesi oyuncularının sergilediği “Sakıncalı Piyade” adlı oyunu izledi. 13 kişilik oyuncu kadrosuyla bir Uğur Mumcu eserini sahneye koyan tiyatrocular oyun sonunda dakikalarca alkışlandı.

Tören sonunda Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ oyunculara plaket ve çiçek vererek tebrik etti.


Üye OlÜye Girişi