Uğur Yücel: Bu ülke en büyük kederim

 

Usta oyuncu, yönetmen Uğur Yücel, çocuk yaştan beri yasaklarla boğuştuğunu belirtti. Yücel Türkiye'nin acılarla değil, artık sevinçlerle kolkola gelmesini özlediğini söyledi

18.10.2015
Yazı Boyutu:  
Yeni vizyona giren Yaktın Beni filmiyle ilgili filmin yönetmeni oğlu Can Yücel ile birlikte Hürriyet Kelebek'e röportaj veren  usta oyuncu, Uğur Yücel, hayatın acılarına yanıyorum, içimden komedi üretmek gelmiyor. Sevinçte kolkola gelelim artık" diye konuştuYaktın Beni filminin yönetmeni oğlu Can Yücel'le birlikte Hakan Gence'ye verdiği Yunus Emreoğlu'nun fotoğrafladığı röportajda, Uğur Yücel'in  öne çıkan mesajları şöyle:

"ACILARDAN YORGUN DÜŞTÜM"

Yönetmen koltuğunda siz varsanız sert işleri seçiyorsunuz. ‘Soğuk’, ‘Yazı-Tura’ ve ‘Benim Dünyam’ gibi... Bunun sebebi yaşadığımız coğrafya mı?

Hayatın acılarına yanıyorum. İçimden komedi üretmek gelmiyor. ‘Soğuk’ ve ‘Yazı-Tura’ya kişisel sinema diyelim. İnsanın kendi şarkısını haykırması rahatlatır. Ama yorgun düştüm acılardan.

Genç bir yönetmenin babası ve usta bir oyuncu olarak sanata karşı yapılan baskı sizi nasıl etkiliyor?

Çocuk yaşımdan beri yasaklarla boğuştum.  Gençliğimizde TRT sansürleri o kadar trajikomikti ki... Sinemada da hastalıklı sansürler uygulanıyordu. Bugünler George Orwell kurgusu gibi.

"SEVİNÇTE KOLKOLA GELELİM ARTIK"

Başka bir ülkede yaşamayı ya da sinema yapmayı düşündünüz mü?

Bırakmadı toprak diyelim. Pişman değilim. Başka yere yerleşseydim yine ülkemin geçirdiği her talihsiz dönemi hissedecektim. Hele sevdiklerini bırakırsan arkanda, hayata madik atmak olurdu bu. Kendi memleketinde, kol kola yürüyorsun acıda, sevinçte hiç olmazsa. Ama sevinçte kolkola gelelim. Yeter artık!

"DÜŞMAN KÜLTÜRÜ VEREN EĞİTİMDEN ÇOK DERTLİYİM"

En çok nelerle derdiniz var?

En çok ülkeme dertleniyorum. Düşman kültürü veren eğitimden çok dertleniyorum. Dünyanın en güzel topraklarının ve denizlerinin yok edilmesine, gezegenin hunharca katledilmesine dertleniyorum. Kendine gezegen arıyor insanoğlu. Düpedüz biliyorlar 100 yıl içinde tamamen yaşanmaz olacağını. Neyse! Bu ülke en büyük kederim. 

Size Türkiye’nin Al Pacino’su diyen de, Marlon Brando’su diyen de var..

Hayır. Bunun için megalomanyak olmak lazım. Ben kendimi unvanlarla, yakıştırmalarla zenginleştirmem. (Hürriyet)


Üye OlÜye Girişi