Ülkem Yugoslavya gibi olmasın

 

CHP İzmir Milletvekili Güler, kendisini ırkçılıkla suçlayanlardan özür bekliyor

28.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
TBMM Genel kurulu'hda ki konuşması sırasında "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eşdeğerde gördüremezsiniz" sözleri nedeniyle  partisinden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın istifa etmesine yol açan  CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, kendisinin de Boşnak kökenli biryurttaş  olduğunu belirterek, ''Babamın memleketi olan Yugoslavya gibi olmasını istemiyorum memleketimin'' sözleriyle kendini savundu.
 
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, kendisini ırkçılıkla suçlayanlar için "Beni ırkçılıkla suçlayanlardan özür bekliyorum. Ulusal yapının tahribatı ile eşitlik sağlanamaz" ifadelerini kullandı.
 
Güler, "Bu basit bir yanlış anlamadan ziyade CHP üzerinde yürütülen gayrimeşru, CHP dışından yürütülen yeni dizayn çalışmasının bir parçasıdır" diye konuştu.
 
İŞÇİ PARTİSİ İDDİASINA GEÇECEĞİ İDDİASINA ATEŞ PÜSKÜRDÜ
 
Türkiye'nin Yogoslavya gibi parçalanabileceği uyarısında bulunan Güler, ulusalcı veerin İşçi Parti'ne geçeceği yönündeki habere tepki gösterdi.
 
"Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" sözleriyle tartışılan CHP'li vekil, TBMM'de kameraların karşısına geçti ve eleştirilere cevap verdi. Güler, kendisine yönelik eleştirilerin bir linç kampanyasına dönüştüğünü belirterek, şunları söyledi:
 
TÜRKİYE YOGOSLAVYA GİBİ OLMASIN
 
-Sorun Türk uluslarından oluşturanlardan birinin devlet olmak istemesidir. Şimdiki istek mevcut ulusal yapıyı terk etmemizdir.  
 
-Ulusal yapının tahribatıyla eşitlik sağlanamaz. ‘Türkiye’de Kürt sorunu Türk sorunu olmuştur’ deniliyor.
 
-Türk vatandaşlığı kaldırılarak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı getirilmek isteniyor. Türk ulusal yapısından vazgeçilebilir mi?
 
-Ulusal yapının tahribatı ile eşitlik sağlanamaz.
 
-Boşnak kökenli bir Türk vatandaşıyım, babamın memleketi olan Yoğoslavya gibi olmak istemiyorum. Ülke milliyetler mezbahasına dönmedi mi?
 
-30 yıldır etnik ve dini kimlik siyaseti yapıldı.
 
-Kimliğine göre tanımladığınız bir toplumdan kimliğini çekip alın geriye hiçbir şey kalmıyor. 
 
-Kimlik siyaseti her yerde olduğu gibi toplumlara ayrışma, yabancılaşma ve boğazlaşma getiriyor.
 
-AKP'nin kimlik siyasetine yönelik çözüm önerileri bizi daha büyük sorunlara yöneltecek.
 
-Meşru müdafa için saldırıdayız. Toplumda herkes biliyor ki 'Ben Türk olduğumu söylemekten sıkılır hale geldim' sıkıntısı var. Bunu izlemiyor musunuz? 
 
-Bu bir aşağılanmışlık ruhuyla ilgili sızlanma geliyor. Artık ulusal kimliğinden söz etmenin sıkıntılı olduğu bir yerde kendimi savunabilmek için uygun bir ortam talep etmekteyim.
 
-Ne bir ses ne de bir nefes aldık. O haber gerçekten basın açısından büyük bir talihsizik. Diğer partinin genel sekteri açısından talihsizlik.
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi