Ülkü Adatepenin çocukları miras peşinde

 

Atatürkün manevi kızı Ülkü Adatepenin çocukları CHP ve İş Bankasına ihtar çekti

28.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin çocukları, İş Bankası ve CHP'den 1 milyar dolar istedi.

 
Atatürk'ün manevi kızı olan Ülkü Adatepe'nin çocukları, annelerinin vasiyetname gereği alması gereken miras payını almadığı iddasıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Türkiye İş Bankası'na 1 milyar dolar talep ettikleri bir ihtarname gönderdiler. 
    
Atatürk'ün vasiyetindeki son mirasçısı olan Ülkü Adatepe'nin çocukları Ahmet Kemal Doğançay ve Ali Kemal Doğançay, anneleri Adatepe'nin vasiyette belirtilen mirazs payını almadığını ileri sürdü. 
 
Avukatları Osman Ersin Kozanhan aracılığı ile Türkiye İş Bankası ve CHP'ye ihtarname gönderen Adatepe'nin çocukları CHP ve İş Bankası'ndan alacaklı olduklarını söylediler ve istediklerini paranın ödenmesini istediler.
 
Doğançay kardeşlerin avukatı Osman Ersin Kozanhan ihtarnameyi basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu ve ChP ile İş Bankası'ndan gelecek cevaba göre hareket edeceklerini belirtti. Avukat Kozanhan konuyla ilgili 30 Ocak 2013 tarihinde tekrar bir basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.
 
ÜLKÜ ADATEPE 1 AĞUSTOS 2012'DE HAYATINI KAYBETTİ
 
Ülkü Çukurluoğlu Adatepe, Mustafa Kemal Atatürk'ün en küçük manevi kızıydı. Bebekliğinden 6 yaşına kadar Atatürk'ün yanında Çankaya Köşkü'nde yaşamış; kendisi 6 yaşında iken manevi babası Atatürk hayatını kaybedinceye değin ona yurt gezilerinde eşlik etmiş ve onun çocuk sevgisinin simgesi olmuştu.Manevi babası Atatürk öldüğünde altı yaşında olan Ülkü Adatepe, Atatürk'ün ölümünden sonraki dönemde eğitimini tamamlamadı ve genç yaşta evlendi. İlk evliliğini Atatürk'ün bir diğer manevi kızı olan Sabiha Gökçen'in amcasının oğlu olan üsteğmen Fethi Doğançay, ikinci evliliğini yağ tüccarı Yeşua Bensusen, üçüncü evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yapan Adatepe ilk evliliğinden iki erkek çocuk sahibi oldu. 1 Ağustos 2012 tarihinde Ankara'dan İstanbul'a dönüş yolunda trafik kazası geçirip hayatını kaybeden Ülkü Adatepe'nin çocukları "Atatürk'ü nasıl unutmadıysak, annemizi de unutmayacağız. oNun bize bıraktığı mirasa sahip çıkacağız" demişlerdi. (T24)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi