Uludere yolu Ezidilere umut oldu

 

Irak’ta IŞİD zulmünden kaçan Ezidiler, Uludere'den geçmeye çalışıyor

24.08.2014
Yazı Boyutu:  
 
Irak’ta IŞİD zulmünden kaçan Ezidilerin bir kısmı kaçak olarak sınırı geçmeye çalışıyor. Zaman muhabirinin zorlu yolculuklarına şahitlik ettiği savaş mağdurları, Silopi’ye bağlı Ilıcalar köyü, Hezil Çayı ve Uludere’nin köyleri üzerinden Türkiye’ye giriyor.
 
Şu ana kadar dağ yollarında 10 saat yürüyen 4 bin kadar Ezidi, kişi başı 100 dolar ödedikleri insan kaçakçıları tarafından sınırdan geçirildi.
 
 
Üç yıl önce Türk jetlerinin katlettiği Uludereli 34 vatandaşımız da aynı güzergâhı kullanıyordu. Suriye’de uyguladığı vahşi yöntemlerle dikkat çeken İŞİD’in komşu Irak’a yönelerek Musul’u ele geçirmesiyle birlikte masum sivillere yönelik katliamlar başladı. Ezidi Kürtlerin yaşadığı Sincar (Şengal) bölgesine saldıran İŞİD, yüzlerce kişiyi öldürdü, on binlerce insanın da göç etmesine yol açtı. Yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalanlar, önce Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) sığındı, ardından da Türkiye’ye geçmenin yollarını aradı. Kimliği ve pasaportu olanlar Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaparken, pasaportu olmayanlar dağ yollarına yöneliyor. Canlarını kurtarmak için ölüm tehlikesini göze alarak 10 saat dağ yollarında yürüyen Ezidiler, sınırda bekleyen kaçakçılar tarafından adam başı 100 dolar karşılığında Türkiye tarafına geçiriliyor. Yaklaşık 4 bin Ezidi’nin, kaçakçılar aracılığıyla Türkiye’ye sığındığı belirtiliyor. Kaçakçıların kendi adını kullanmasından rahatsız olan terör örgütü PKK’nın sınırdan geçirilen Ezidilerden para alınmasını ‘yasakladığı’ konuşuluyor. IŞİD’den kaçarak Türkiye’ye sığınmaya çalışanlar, Uludere’de 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçaklarının bombalarıyla öldürülen 34 kişinin, Irak’a giriş-çıkışlarda kullandığı yolu takip ederek geçiş yapıyor.
 
Sınıra gelen Ezidiler, köylüler tarafından alınarak Ortasu, Taşdelen, Yemişli, Yekmal ve Ortabağ köyleri ile Hilal beldesindeki 10 okula yerleştiriliyor. Okullarda kalan Ezidilere köylüler yardım ediyor. Okulların dolması üzerine bazı Ezidiler, başka ilçelere gönderiliyor. Kaçak yollarla Türkiye’ye gelen Ezidilerden Derviş Şengali, “Tam 21 gündür Şengal bölgesinden yürüyerek buraya gelmeye çalışıyoruz. Zaho üzerinden sınırı geçip Türkiye’ye geldik. Yaklaşık 7 saat dağlarda yürüdük. Sınırın öbür tarafında çok sayıda arkadaşlarımız kalmış. Dağları aşıp yürüyerek gelmek tehlikeli ama başka çaremiz yok. Zaho’da yer yoktu, çok zor durumda kaldık, geldik.” diyor. Şehmuz Baran ise, “Kadın ve çocuklarımızla beraber Şengal bölgesinden kaçıp geldik. Her şeyimizi orada bıraktık. Zar zor canlarımızı kurtarabildik. 6-7 saattir dağlık alanlarda yürüyerek kendi imkân-larımızla geliyoruz.” şeklinde konuşuyor. (Zaman)
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi