Üniversitede 4 akademisyeni öldüren Bayar, deli numarası mı yapıyor

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi'nde 4 akademisyeni tabancayla vurarak öldüren Volkan Bayar, ilk duruşmada "Cezaevini haraca bağladım, herkesten haraç alıyorum" dedi, Başını duvara vurup hakaretler yağdıran Bayar'ın bu tavrı "akıl sağlığı yerinde olmadığına dair rapor almaya yönelik girişim olarak değerlendirildi.

21.06.2019
Yazı Boyutu:  
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi binasına 4 akademisyeni tabancayla vurarak öldüren araştırma görevlisi Volkan Bayar ile onu azmettirdiği iddia edilen eski eşi Saadet Aylin Y. hakim karşısına çıktı.

Eskişehir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşmaya katil zanlısı Bayar, Kocaeli Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle bağlandı. Eski eşi ve azmettirici olduğu öne sürülen tutuksuz sanık Saadet Aylin Y. de salonda hazır bulundu.

Saadet Aylin Y. hakkında azmettirme suçundan, Volkan Bayar hakkında ise 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen davanın ilk duruşmasında hakim, kimlik tespitine geçti.

'KESİNLİKLE SAVUNMA YAPMAYACAĞIM'

Alaycı tavırlarla cevap veren katil zanlısı Bayar, mahkeme heyetine hakaretler yağdırdı. İddianamenin kendisine gönderilmesini isteyen Bayar, okumadan savunma yapmayacağını belirterek, "Zaten 1 saattir burada bekletiyorsunuz beni. Benim 1 saatlik eğitimimi engellediniz. Şu anda aşağıda 1 saat eğitim alıyor olacaktım. İddianameyi okuyup incelemeden, kesinlikle savunma yapmayacağım" dedi.


Kimlik tespiti sırasında mahkeme başkanın "Evli misin, çocuğun var mı?" sorusuna Bayar, "Bir sürü çocuğum var, ellerinizden öper" diye cevap verdi. "Geliriniz var mı?" sorusunu ise Bayar, "Evet var, bütün cezaevini haraca bağladım, herkesten haraç alıyorum" diye cevapladı.

SEGBİS sistemiyle bağlandığı mahkemede, "Eskişehir’e kucak dolusu sevgiler, selamlar. Sen benim hayatımı bitireceksin, sen beni konuşturmayacaksın. İfade vermek istemiyorum, sizi öldürürüm, ş......r" diye hakaretler yağdıran katil zanlısı Bayar, oturduğu masadan ayağa kalkarak başını duvarlara vurup kendisini yere attı.

Dört infaz koruma memuru tarafından durdurulan Bayar, kelepçe takılarak SEBGİS odasından çıkarıldı.

Eskişehir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, hareketleri nedeniyle Volkan Bayar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulması ara kararını alarak Saadet Aylin Y.’nin savunmasına geçti.

Suçlamaları reddeden Saadet Aylin Y., Bayar’ın kendisine fiziksel ve psikolojik baskı yaptığını söyledi.

CİNAYETLERİ FETÖCÜLERLE MÜCADELE İÇİN İŞLEDİĞİ ÖNE SÜRÜLÜYORDU



Olay, geçen yıl 5 Nisan'da  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Meşelik Kampüsü'ndeki Eğitim Fakültesi'nde yaşandı.
Araştırma görevlisi Volkan Bayar, Dekan Yardımcısı Dr. Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, Öğretim Üyesi Dr. Serdar Çağlak ve Araştırma Görevlisi Yasir Armağan'ı tabancayla vurarak öldürdü.

Olayın ardından gözaltına alınan Volkan Bayar tutuklandı, boşandığı öğretim görevlisi Saadet Aylin B. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, yaklaşık bir yıl süren incelemelerin ardından soruşturma dosyasını tamamlayıp, hazırladığı iddianameyi 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkemece kabul edilen iddianamenin bir numaralı sanığı Saadet Aylin Y. hakkında azmettirme suçundan, katil zanlısı Volkan Bayar hakkında ise 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

'RAHATLA, VURDUM HEPSİNİ'

İddianamede katil zanlısı Volkan Bayar’ın cep telefonu görüşmelerini kaydettiği, eski eşi Saadet Aylin Y. ile polise teslim olmadan önceki konuşmasında, “Rahatla şimdi, vurdum hepsini, rahatla” dediği tespit edildi.

Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı tarafından görevlendirilen 3 savcı tarafından hazırlanan iddianamede ikili arasındaki görüşmelere yer verildi.

İddianamede, "Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 15.11.2018 tarihli yazısının ekinde gönderilen raporda, şüpheli Volkan Bayar’ın el konulan cep telefonunda Saadet Aylin Y. ile aralarında geçen bir tartışma sırasında, ‘hocalara da bu plan kuruyor böyle..’ şeklinde şüpheli Saadet Aylin Y.’nin konuşmasının tespit edilmesi karşısında, şüpheli Saadet Aylin Y.’nin, Volkan Bayar’ı ‘kasten öldürme’ suçuna azmettirdiği değerlendirilmiştir. Şüpheli Volkan Bayar’ın kullandığı cep telefonuna ilişkin dijital materyal incelemesinin içeriğinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün inceleme tutağında belirtildiği üzere şüpheli Volkan Bayar ile Saadet Aylin Y. arasında gerçekleşen yazışmalarda silah alımı ve ruhsat işlemlerinin tamamlanması ile ilgili maktullere husumet beslediklerini gösteren yazışmaların tespit edildiği anlaşılmıştır” denildi.

DEVLET MEMURLUĞUNDAN 7 AY SONRA ATILMIŞLAR

Bu arada, Volkan Bayar ile eski eşi Saadet Aylin Y.'nin olaydan 7 ay sonra haklarında açılan disiplin soruşturması kapsamında devlet memurluklarından çıkarıldığı ortaya çıktı.

İddianamede ikilinin devlet memurluğundan çıkarılması şöyle anlatıldı:

“Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’nın 26.11.2018 tarihli yazısı ile Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu'nca yapılan soruşturma sonucu düzenlenen 16.11.2018 tarihli soruşturma raporunun bir örneği gönderildiği ve şüpheliler Volkan Bayar ile Saadet Aylin Y.’nin devlet memurları kanunun 125 e-f maddesi ile 2547 sayılı kanunun 53’üncü maddesi uyarınca kamu görevinden çıkarma cezası ile tecziyelerine karar verildiğinin bildirildiği anlaşılmıştır.”

Tutuklu olan katil zanlısı Volkan Bayar ile tutuksuz yargılanan eski eşi Saadet Aylin Y., Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Haziran ayında hakim karşısına çıkacak.


Üye Ol



Üye Girişi