Ünlü isimler dev panoda buluştu

 

“Dünyamızdan İzdüşümler” adlı pano 2,5 metreye 1,5 metre ölçülerinde

23.02.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Türkiye’nin sanat ve kültür yaşamında iz bırakan birbirinden ünlü sanatcılar, Seramik atölyesi kursiyerlerinin beş aydır süren çalışmasıyla orta çıkan dev panoda can buluyor.Konak Belediye Güzelyalı Kültür Merkezi’nde seramik atölyesi kursiyerleri, “Dünyamızdan İzdüşümler” adlı 2,5 metreye 1,5 metre ölçülerindeki pano üzerinde Pervin Özdemir’in yönetiminde 5 aydır çalışıyor. 
 
Osman Hamdi Bey, Halide Edip Adıvar, Halikarnas Balıkçısı, Nazım Hikmet Ran, Abidin Dino, Füreya Koral, Afife Jale, Cahide Sonku, Ahmet Adnan Saygun, Turgut Pura, Attila İlhan ve Avni Anıl gibi  birbirinden ünlü değerlerin yer alacağı  dev panoyla ilgili Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan,  “Bu rölyef pano toplumun kültür birikimini, sanatın gelişimini bir bakışta özetliyor. Geçekten çok emek harcanmış, alın teri olan bir çalışma. Özellikle kadınların ellerinde şekillenen portrelere dikkat çekmek istiyorum. Kadın Müzesinin İzmir’e neden bu denli yakışacağının bir göstergesi de kadınlarımızın hayran bırakan eserleridir” diye konuştu.  
 
Sanatçı Pervin Özdemir’in ve öğrencilerinin ellerinde şekillenen portreleri değerlendirirken yetenekli kursiyerlere de gezi müjdesi veren Başkan Tartan, panoda yer alan kadın sanatçıların portrelerine dikkat çekerek şunları söyledi:
 
“Bu rölyef pano toplumun kültür birikimini, sanatın gelişimini bir bakışta özetliyor. Geçekten çok emek harcanmış, alın teri olan bir çalışma. Özellikle kadınların ellerinde şekillenen portrelere dikkat çekmek istiyorum. Kadın Müzesinin İzmir’e neden bu denli yakışacağının bir göstergesi de kadınlarımızın hayran bırakan eserleridir.”  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi