Ünlü moda evine ırkçılık tepkisi

 

Avustralya'da ünlü modaevi markası, bundan böyle katolog çekimlerinde beyaz manken kulllanmayacağını açıklaması sosyal medyada sert tepki ile karşılaştı.

16.07.2018
Yazı Boyutu:  
Daha çok eşarp tasarlayan Melbourne'daki Moga moda evi, gelecekteki reklam ve resmi kampanyalarında artık beyaz model kullanmayacağını açıkladı ve bir anda tüm eleştirileri üstüne çekti. Irkçılık yaptığı düşünülen marka adeta sosyal medyada linç edildi.

Aslında MOGA'nın kurucusu ve kreatif direktörü olan Azahn Munas’a göre ortada kesinlikle bir ırçılık söz konusu değil. Yeni şirket politikalarına göre, tamamen bütçe odaklı olarak böyle bir yola başvurmuşlar.

Verdikleri bu kararın son günlerde ortadaki ırkçılık konusunun üstüne geldiği için bu kadar tepki aldıklarını belirten Munas “Gerçek şu ki, çok sınırlı bir bütçeye sahip küçük bir şirketiz. Bu nedenle, kampanyalarımızın her biri için yalnızca belli miktarda modele yerimiz var. Dolayısıyla da koleksiyonlarımızı tanıtacak modelleri seçme konusunda daha seçici olmaya karar verdik” diyor.

Munas başka bir açıklamada ise “Bir tasarımcı olarak, kimseyi incitmek ya da üzmek niyetinde değilim, fakat değişim için bir bu şart” dedi.


Üye OlÜye Girişi