Ünlü profesörün sorusuna yanıtlar Twitter'da HT oldu

 

Türkiye'nin önde gelen bilim insanlarından Prof.Dr. Celal Şengör, yurt dışına beyin göçü karşılığı, cahil bir kitlenin sistematik olarak Türkiye'ye getirilmesinin nedenini sordu, verilen yanıtlarla twitter yıkıldı.

26.04.2020
Yazı Boyutu:  
Yurt dışında ve yurt içinde birçok üniversitede görev yapmış olan ve renkli kişiliğiyle tanınan ünlü yer bilimcisi Prof.Dr. Celal Şengör, bugün twitter hesabından "Laik, çağdaş, iyi eğitilmiş Türkler yurtdışına giderken, Afganistan’dan Suriye’ye, Irak’tan Nijerya’ya kadar Arap, eğitimsiz, cahil bir kitle ülkemize sistematik olarak getiriliyor... Sebep?" ifadesi paylaştı.Prof. Dr. Celal Şengör Geçen yıl Aralık ayında da Azerbaycan’da bir grup öğrenciyle sohbet ettiği sırada “En cahil Türkler Müslüman olan Türklerdir. Osmanlı Devleti, benim kanaatimce, Türk tarihinin en alt noktasıdır. Yani orada Osmanlılar, ne eğitime önem verdiler ne bir şeye önem verdiler” demişti. Şengör'ün bu sözleri bazı tarihçiler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Prof.Dr. Celal Şengör'ün bugün kü paylaşımı ise twitter'da sosyal medya kullanıcılarının birbirinden farklı olarak verdiği yanıtlarla HT oldu. 

İşte bu yanıtlardan bazıları şöyle:

CELÂL ŞENGÖR KİMDİR?

Tam adı Ali Mehmet Celâl Şengör’dür. 24 Mart 1955’te İstanbul’da doğdu. 1973 yılında Robert Koleji’nden mezun oldu. 1978’de State University of New York at Albany’den jeolog olarak mezun oldu ve aynı üniversitede 1979’da yüksek lisansını bitirdi.

AKADEMİK KARİYERİ

1981’de İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi, genel jeoloji kürsüsünde asistan olarak görev yapmaya başladı. 1982’de State University of New York at Albany’den doktor unvânı aldı. 1984 yılında Londra Jeoloji Cemiyeti’nin Başkanlık Ödülü’nü, 1986’da TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü aldı. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi genel jeoloji anabilim dalında doçent oldu. 1988’de Neuchâtel Üniversitesi Fen Fakültesi’nden şeref bilim doktoru (Docteur ès sciences honoris causa) pâyesi aldı. Academia Europaea’ya 1990 yılında kabul edildi ve cemiyetin ilk Türk üyesi oldu. Aynı yıl Avusturya Jeoloji Servisi muhabir üyesi, 1991 yılında ise Avusturya Jeoloji Derneği şeref üyesi oldu. Yine 1991 yılında Kültür Bakanlığı’nın “bilgi çağı ödülü”nü kazandı.


1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi genel jeoloji anabilim dalında profesörlüğe terfî etti. 1993 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nin en genç kurucu üyesi oldu ve akademi konseyine seçildi. Aynı yıl TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi oldu. 1994 yılında Rusya Doğa Bilimleri Akademisi üyeliğine, Fransız ve Amerikan jeoloji dernekleri şeref üyeliğine seçildi. Ayrıca kendisine Fransız Fizik Cemiyeti ve École Normale Supérieure Vakfı tarafından Rammal Madalyası verildi. Şengör 1997 yılında, Fransız Bilimler Akademisi tarafından yerbilimleri dalında büyük ödül (Lutaud Ödülü) ile taltif edildi. 1998 Mayıs ayı içerisinde Şengör, Collège de France’da misafir profesör olarak bir kürsü işgal etti. Burada “19’uncu yüzyılda tektoniğin gelişmesine fransız jeologlarının katkısı” konulu bir ders verdi ve 28 Mayıs 1998’de Collège de France’ın madalyasını aldı. 1999’da Londra Jeoloji Cemiyeti kendisine Bigsby Madalyasını tevcih etti. 2000 yılının Nisan ayında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi yabancı üyeliğine seçilen ilk Türk oldu. Rusya Bilimler Akademisi’ne Fuad Köprülü’den sonra seçilen ikinci Türktür. Ayrıca 2013 yılında Leopoldina Doğa Araştırıcıları Akademisi üyeliğine seçilmiştir.


Şengör, jeolojide bilhassa yapısal yerbilim ve tektonik dallarındaki çalışmaları ile ün yapmıştır. Şerit kıtaların dağ kuşaklarının yapısına etkisini ortaya koymuş ve Kimmer Kıtası adını verdiği bir şerit kıta keşfetmiştir. Orta Asya'nın jeolojik yapısını ortaya çıkarmış, Kıta-kıta çarpışmasının ön ülkeleri nasıl etkilediği meselesini çözmüştür. Yücel Yılmaz ile birlikte, Levha tektoniği içinde Türkiye’nin yerini değerlendiren ve atıf klasiği haline gelen bir makale yazmıştır. Jeoloji ve tektonik konularında 6 kitap, 175 bilimsel makale, 137 tebliğ özeti, pek çok popüler bilim makalesi, tarih ve felsefe ile ilgili de iki kitap ve 300'e yakın deneme yazısı yayınlamıştır. ABD, Rusya, Avrupa ve Almanya’nın bilimler akademisine üye olan Şengör’ün yayınlanmış 1826 makalesi vardır ve bu makalelere 12658 atıf yapılmıştır. Bunların 1997-1998 yılları arasında Cumhuriyet Bilim Teknik dergisindeki “Zümrütten Akisler” köşesinde çıkmış olanları Yapı Kredi Yayınları tarafından 1999’da “Zümrütnâme” başlığı altında kitaplaştırılmıştır.


Fransa, Birleşik Krallık, Avusturya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunan Şengör, Collège de France dışında Birleşik Krallık’ta Oxford (Royal Society Araştırıcı bursuyla), ABD’de California Institute of Technology (Moore Distinguished Scholar olarak) ve Avusturya’da Salzburg Lodron-Paris Üniversitesi’nde misafir profesörlük yapmıştır. Şengör ayrıca pek çok uluslararası dergide editör, yardımcı editör ve yayın kurulu üyeliği yapmıştır ve yapmaktadır.

Celal Şengör, ileri seviyede İngilizce, Fransızca ve Almanca bildiğini beyan etmekle birlikte; Felemenkçe, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca ve Osmanlı Türkçesini okuyabildiğini de söylemiştir.

ÖZEL HAYATI

Jeolojiye olan merakının nasıl başladığı, “Bir Bilim Adamının Serüveni” adlı kitapta, Şengör'ün “Ben jeolojiyi küçük yaştan yani Jules Verne'in Arzın Merkezine Seyahat kitabını okuduğum günden itibaren sevmeye başladım. Hemen arkasından Denizler Altında Yirmi Bin Fersah'ı okudum. Onu da okuduktan sonra kendi kendime, ‘Adam olmak demek, Jules Verne'in tarif ettiği gibi olmak demektir' diye düşündüm. Bana jeolojiyi Jules Verne sevdirdi…” şeklindeki ifadeleriyle anlatılmıştır. Bir röportajında kendisine ait kütüphanesinde 30000’in üzerinde kitabı olduğunu söylemiştir.

Celal Şengör’e hafif Asperger teşhisi konulmuştur ve bunu şu sözlerle anlatmaktadır: “Ben de hafif Aschberger ile teşhis edilmiş bir insanım. Ve bu özelliğime şükran borçluyum. Otistik olmasaydım bilimde elde ettiğim başarıları elde edemezdim.”

Şengör 1986 yılında Oya Maltepe ile evlenmiştir. Tek çocuğu olan oğlu H. C. Asım Şengör 1989 yılında dünyaya gelmiştir.

ÇALIŞTIĞI ÜNİVERSİTELER

State University of New York At Albany, ABD – “Yüksek Lisans, Doktora”
Collège de France, Fransa – “Misafir Profesör”
Oxford Üniversitesi, İngiltere – “Misafir Profesör”
Caltech, ABD – “Misafir Profesör”
Salzburg Lodron-Paris, Avusturya – “Misafir Profesör”
İstanbul Teknik Üniversitesi – “Öğretim Üyesi”

KİTAPLARI

“Zümrütname” (Yapı Kredi Yayınları, 1999)
“Hasan Ali Yücel ve Türk Aydınlanması” (TÜBİTAK Yayınları, 2001)
“Zümrüt Ayna: Bilimsel Düşünce Üzerine Denemeler” (Yapı Kredi Yayınları, 2003)
“Yaşamın evrimi fikrinin Darwin döneminin sonuna kadarki kısa tarihi” (İstanbul Teknik Üniversitesi Yayınları, 2004)
“99 Sayfada İstanbul Depremi” (İş Bankası Kültür Yayınları, 2006)
“Bilgiyle Sohbet – Popüler Bilim Yazıları” (İş Bankası Kültür Yayınları, 2014)
“Dahi Diktatör” (Ka Kitap, 2014)
“Aptalı Tanımak” (Ka Kitap, 2015)
“Newton Neden Türk Değildi?” (Ka Kitap, 2015)
“Bir Toplum Nasıl İntihar Eder?” (Ka Kitap, 2016)
“Cehennemdeki Üniversiteliler” (Ka Kitap, 2016)

HAKKINDAKİ KİTAPLAR

“Bir Bilim Adamının Serüveni – Celal Şengör Kitabı” (Söyleşi: Sefa Kaplan) (İş Bankası Kültür Yayınları, 2010)

KATKIDA BULUNDUKLARI

“Pîrî Reis 1513 Dünya Haritası” (Boyut Yayıncılık, 2013)

KAZANDIĞI ÖDÜLLER

Yurt dışında birçok üniversitede bulunmuş olan Prof. Şengör, birçok uluslararası ödülün de sahibidir. Ayrıca, TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazanan en genç bilim adamıdır. Ödüllerinin bazıları:

Londra Jeoloji Cemiyeti, Başkanlık Ödülü (1984)
TÜBİTAK, Bilim Ödülü (1986)
Neuchâtel Üniversitesi Fen Fakültesi, Şeref Bilim Doktoru (Docteur ès sciences honoris causa) (1988)
Kültür Bakanlığı, Bilgi Çağı Ödülü (1991)
Fransız Fizik Cemiyeti ve École Normale Supérieure Vakfı, Rammal Madalyası (1994)
Collège de France Madalyası (1998)
Londra Jeoloji Cemiyeti, Bigsby Madalyası (1999)
Guztav-Steinman Madalyası (2010)

(KAZETE HABER MERKEZİ)
adlı kişiye yanıt olarak
Eğitimli nitelikli kesimin bu ülkede kendini var edeçeği bir başarılı kurumsallaşma olanakları yok,diğerlerininde kendi ülkelerinde canları bile tehlikede Avrupa da almıyor,ülkenin seviyesi birinci grubu kaldırmıyor ama ikinci grubu kaldırıcak seviyede.hocam çok üzücü bir durum
ve adlı kullanıcılara yanıt olarak
Öncelikle 1960 yılında alınmış bir karardı. 20 milyon arap ırkına ait kişiyi Anadolu ve balkanlara yerleştirilecekti . 100 milyon asyalıda afrikaya yerleştirilecekti . İlk dediğinize gelince ilkinde değiniz giden ikincide getirilen olarak adlandırmışsınız yanlış..
adlı kişiye yanıt olarak
Çünkü baştakiler oy versinler seçimde diye onları isterken, halkın bir çoğunluğu da yazık, günah diye izin veriyor. Avrupalılar realist bu merhametin onlara pahallıya patlayacağını biliyor.
adlı kişiye yanıt olarak
Çok doğru gözlem. Osmanlı torunuyuz diyenler kendi halkına değil diğer ülkelerin insanlarına değer veriyor.
ve adlı kullanıcılara yanıt olarak
Çünkü mesela sırf 10 sene önce üniversitede sol siyasetle uğraştık diye 5 kere sınav kazanıp devlete atanıyoruz ve beşinide kabul etmiyorlar. Özelde de asgari ücret veriyorlar. Sizce de çok mantıklı değilmi kaçmak

Üye OlÜye Girişi