Ünlü tarihçiye yakışmadı: Kadın düşmanının elini öpmeye kalkıştı

 

Tarihçi, yazar İlber Ortaylı, kadın düşmanı açıklamalarıyla bilinen gerici isim Ömer Tuğrul İnançer'in elini öpmeye çalıştı.

25.07.2019
Yazı Boyutu:  
Kültür ve Turizm Bakanının danışmanı tarihçi, yazar İlber Ortaylı imza gününde okuyucularına kitaplarını  imzalarken kendisini ziyaret eden Cerrahi Tarikatı  üyesi kadın düşmanı  Ömer Tuğrul İnançer’in elini öpme gayreti içersine girdi. Ortaylı bu davranışının sosyal medyada tepki görmesi üzerine  İnançer ile  çok eski arkadaş olduğunu el öpme girişiminin ise yobazlık olmadığını söyledi.

"Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır", “Kadının ekonomik özgürlüğü aldatmaca, çalışan kadın yuvasını dağıtıyor” ve "Hem evlenmem hem hamile kalırım diyenler var. Hürriyetmiş! Or...luğun adının hürriyet olduğu dünyaya tükürürüm" gibi sözlerle gündeme gelen, harf devriminin köpekleştirme olduğunu söyleyen Ömer Tuğrul İnançer geçmişte kadınlar hakkında tepki çeken sözleriyle gündeme gelmişti. 

İLBER ORTAYLI NEDEN EL ÖPTÜĞÜNÜ AÇIKLADI

Sosyal medyada paylaşılan videoda, bir imza gününde olduğu görülen Ortaylı, İnançer ve eşini görünce ayağa kalkıyor ve İnançer’in elini öpüyor.

Görüntü İlber Ortaylı’nın bir imza gününde çekilmiş. Tarihçi Ortaylı’nın kitaplarını imzaladığı standa eşiyle birlikte İnançer geliyor. Ortaylı İnançer’i görünce ayağa kalkıyor ve elini öpmeye çalışıyor.

Görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine Ortaylı’dan açıklama geldi. Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Ortaylı, İnançer’in elini öpmesinin şeyh olmasıyla ilgisi olmadığını öne sürerek, “Benim çok eski bir arkadaşımdır. Bu arkadaşlığa binaen bu yapılır. Biz okul arkadaşımız olan ablalara da böyle yaparız” ifadelerini kullandı.

“BU ÇOK ESKİ BİR ADETTİR, YOBAZLIK DEĞİL”

 İlber Ortaylı açıklamasında, “Ben onun elini öpmüyorum. O benim elimi öpüyor ben de onun elini öpüyorum. Bu çok eski bir İstanbul adetidir, yobazlık değildir" ifadelerine yer verdi. (Tele1)


Üye OlÜye Girişi