Urla'da dönüş gerginliği CHP ve İP'e saldırı

 

Polis kordonu altında Urla'ya giren HDP'lilerin İzmir'e dönüşü de olaylı oldu

27.02.2014
Yazı Boyutu:  
 
Geride kalan hafta sonu seçim çalışmaları sırasında saldırıya uğrayan HDP heyeti Urla’ya çıkarma yaptı. Emniyet geniş güvenlik önlemleri alırken, heyeti ilçe girişinde bekletildi. İlçede oldukça hararetli saatler yaşandı. Urla'da gün sonunda korkulan olmazken, dönüş yolunda arbede çıktı. HDP'liler tepki görünce araçtan inip CHP ve İşçi Partisi'ne saldırdı.
 
 
Urla’da geçen pazar seçim bürosu açılışı için hazırlık yapan 100 kişilik Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesine, çevrede toplananlar ve ülkücü olduklarını söyleyen grup taş ve sopalarla saldırdı. Gerginlikte HDP’liler, tepki gösteren grup ve polislerden 9 kişi yaralanırken, 9 kişi de gözaltına alındı, HDP otobüsü, ilçe başkanlığının camları kırıldı. Yaralananlar tedavilerinin ardından taburcu edildi, gözaltındakiler ise ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Urla’da yaşananları kınamak isteyen HDP İzmir İl örgütü, 'Urla ile kucaklaşmaya gidiyoruz' diye bir duyuru yaptı. HDP’liler saat 11.00’de, Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi önünde toplandı. Bu sırada bir grubun Öcalan lehine sloganlar attığı görüldü.
 
Aralarında İzmir Büyükşehir Eşbaşkan adayları Pınar Türk ve Osman Çelik'in de bulunduğu yaklaşın bin 500 kişilik HDP grubu 300 araçlık konvoyla Urla'ya hareket etti. HDP'liler otoban çıkışında polis tarafından durduruldu.
 
Yaklaşık 3 saatlik bekleyişin ardından aralarında HDP İzmir İl Eşbaşkanı Cavit Uğur’un da bulunduğu bir grup partili polis eşliğinde ilçeye alındı. Burada bekleyen HDP’lilere seslenen Uğur, “Biz barış istiyoruz. Ancak burada görülen manzara utanç verici. Bu Kahramanmaraş ve Sivas’ta yaşanandan farklı değil. Buna sebep olan AKP hükümetidir. Hükümet biran önce istifa etmeli ve erken seçim yapılmalıdır” dedi. Bu sırada çevrede toplanan yüzlerce kişi HDP’li gruba tepki gösterdi.
 
Aynı dakikalarda otoyol çıkışında bekleyen gruptan bazıları polise taş attı. Polis de tazyikli suyla söz konusu grubu uzaklaştırdı.
 
İlçe merkezinden yine polis eşliğinde ayrılan HDP’li grup otoyol çıkışında bekleyen partililere seslendi. İlçeye giremeyen grup araçlarına binerek İzmir’e döndü.
 
VALİ TOPRAK: ÇOK ŞÜKÜR KAVGA GÜRÜLTÜ OLMADI
 
Vali Mustafa Toprak, Urla’da HDP’nin seçim çalışması nedeniyle bugün yaşanan gerginliğin karşılıklı anlayışla problem yaşanmadan sona erdiğini söyledi. Toprak, “Urla’da bir hassas durum oluşmuştu. Çok şükür bir kavga gürültü olmadı. Önemli olan, bugünlerde sağduyuyu, sükuneti, karşılıklı toplumsal mutabakatı korumak olmalı. Dolayısıyla seçimler öncesi insanların her birinin hassasiyetleri var. Kalabalıklar var. Dolayısıyla toplum bu konularda bir arada yaşamanın güzelliklerin daha da ileriye götürme noktasında, yarın öbür gün geriye dönüp baktığımızda çatışmalardan, sıkıntılardan, acılardan beslenmemek durumunda. Bugün Urla’da grupların oraya gitmek istemesi, oradakilerin ona göre karşı çıkışı çerçevesinde, karşılıklı anlayışlar içesinde bir problem olmadı” dedi.
 
 
DÖNÜŞ YOLUNDA ARBEDE: CHP'YE SALDIRI
 
Emniyet HDP konvoyunu dönüş yolunda şehir içine yönlendirince istenmeyen olaylar yaşandı. Güzelbahçe'de konvoyun geçişi sırasında bir grup vatandaş tepki gösterince arbede yaşandı. Otobüsten inen HDP'liler bir grup kişiyle tartışırken o sırada esnaf ziyaretinde bulunan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce araya girerek tarafları sakinleştirdi.
 
Ardından arkadan gelen HDP'li grubu etrafa taş ve şişe atarak saldırdı. Saldırıdan CHP seçim ofisi de nasibini aldı. Ofisin önündeki CHP seçim araçlarının yanı sıra bölgedeki DSP seçim araçlarının da camları kırıldı.
 
İP'DEN SALDIRI TEPKİSİ 
 
Olayların sakinleştirilmesinin ardından yola koyulan HDP'liler bu kez biraz daha ileride bulunan İşçi Parti İlçe Başkanlığı binasına saldırdı. Saldırı sonrası İşçi Partisi'nden flaş açıklama geldi. Partinin açıklamasında, "Güzelbahçe İlçe Başkanlığımıza bugün akşam saatlerinde gerçekleştirilen saldırı ile ilgili İşçi Partisi İzmir İl Başkanı Hasan Ali Kızılırmak bir basın açıklaması yapmıştır. Bugün saat 16.30 sularında Urla’da gerçekleştirdikleri etkinlikten dönen HDP konvoyundan ayrılan yaklaşık 50 kişilik bir grup Güzelbahçe İlçe Başkanlığımızın binasına saldırmış, ilçe binamızın camlarını taşlar atmak suretiyle parçalayan gurup içeri girmeye çalışmasına rağmen içeride bulunan partililerimizin direnci nedeniyle başarılı olamamıştır. İlçe binamızın önünde bulunan araca da saldırarak hasar veren grup bir süre sonra olay yerinden ayrılmıştır. İşçi Partisi Türkiye’nin Birliği ve Bütünlüğü İçin Yürüttüğü Kardeşlik Mücadelesine
Devam Edecektir! Partimiz yürüttüğü kardeşlik mücadelesine devam edecektir. Kürdümüzün bileğindeki Amerikan kelepçesini kırıp,  özgürleştireceğiz. Ülkemizi böldürmeyeceğiz!
Yetkilileri uyarıyoruz, Türkiye seçim öncesi bir kaos ortamına sürüklenmek istenmektedir. İzmirli hemşehrilerimizden ve tüm milletimizden provakasyonlara gelmemelerini istiyoruz" ifadeleri kullanıldı.
 
BAŞKAN İNCE EMNİYETİ SUÇLADI 
 
Öte yandan yaşanan olaylar hakkında bir açıklama yapan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce Emniyeti eleştirdi. İnce, "Güvenlik konusunda zaafiyet var. Urla'dan dönen kızgın kalabalığı çevre yolundan götürmek yerine şehir merkezine sokmak yanlış... Gün boyu Urla'da yaşanan gerginlik ilçemizde patladı! Parti seçim büromuza saldırı oldu. Yine kimsenin burnunun bile kanamaması sevindirici..." diye konuştu.
 
 
VALİ’DEN VE MHP’DEN CHP’YE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ 
 
Vali Toprak Urla dönüşünde CHP'nin saldırıya uğrayan Yalı Mahallesindeki merkez seçim bürosuna uğradı. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ve CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Ednan Arslan'a ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulundu. Olay hakkında Başkan İnce ve Arslan'dan bilgi alan Vali Toprak partililerin saldırganlara karşılık vermeden sakin ve soğukkanlı bir şekilde davranış sergileyerek büyük bir olayın önüne geçtiğini söyledi. Seçimlerin gelip geçici olduğunu önemli olanın toplumsal barış ve kardeşlik olduğuna dikkat çeken Mustafa İnce ise Vali Toprak'a ve beraberinde gelen Güzelbahçe Kaymakamı Mehmet Ünlü'ye teşekkür etti.
 
Öte yandan MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu ve MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Taşer de MHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Merih Cerit ile birlikte CHP seçim bürosuna gelerek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Yaşanan olayları kınadı. (dha)
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi