Üvey ağabeyinin tecavüz ettiği 12 yaşındaki kız ikiz doğurdu

 

İzmir'in Tire ilçesinde 35 yaşındaki üvey ağabeyinin cinsel saldırısına uğrayıp, hamile kalan 12 yaşındaki çocuk, ikiz bebek dünyaya getirdi. Üvey ağabey B.Ş., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

19.01.2019
Yazı Boyutu:  
Korkunç olay,Tire'nin kırsal Büyükkale Mahallesi'nde meydana geldi. Buradaki çiftlikte çalışan 4 kişilik ailedeki E.Ş., geçen Ekim ayında karın ağrısı şikayetiyle Selçuk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yapılan kontrollerde, E.Ş.'nin 5,5 aylık hamile olduğu tespit edildi. Hastane yetkilileri durumu Tire İlçe Jandarma Komutanlığı'na bildirdi.

12 yaşındaki kız çocuğu, geçen Ekim ayında karın ağrısı şikayetiyle Selçuk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan kontrollerde, çocuğun 5,5 aylık hamile olduğu tespit edildi. Hastane yetkilileri durumu Tire İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirdi.

Harekete geçen jandarma ekipleri, aile ve çocuk ile görüştü. Çocuğun ifadesinin ardından üvey ağabeyi B.Ş.’nin cinsel istismarına uğradığı belirlendi. 

Kaçan B.Ş., birkaç gün sonra Uşak’ın Banaz ilçesinde yakalanıp, gözaltına alındı. B.Ş. sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan tutuklandı.

İKİZ BEBEK DÜNYAYA GETİRDİ

Çocuk, bugün Tire Devlet Hastanesi’nde 33 haftalıkken, erken doğum yaptı. 1,5 kilogramın altında doğan ikiz bebeklerin, gözetim altında tutulduğu öğrenildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın konuyu takip ettiği belirtildi.

TİRE'DE BAĞIMSIZ KADIN ADAYDAN İĞRENÇ OLAYA TEPKİ

Bir dönem CHP'de politika yapan ve çeşitli kadın örgütlerinde başkanlık görevlerinde bulunan Tire ilçesinde bağımsız olarak belediye başkanlığına aday olan Emel  Gündüz Denizaslanı, Tire'de yaşan iğrenç olayı sosyal medyada tepki gösterdi:

Bu nasıl bir vahşet? Hangi kelimelerle anlatayım duygularımı? Yok, bulamadım.Şimdi aklı evvelin biri çıkar, ‘’ Öz abisi değilmiş’’ ya da ‘’Kim bilir abisini nasıl tahrik etmiştir?’’ diyebilir. Bir diğeri, ‘’ Evlilik yaşı dokuz olsa, evlenirdi ve bunlara maruz kalmazdı’’ bir başkası da ‘’Bu bir münferit olaydır, genelleştirmeyelim’’ diyebilir. Hatta hatta ‘’Bir kereden bir şey olmaz ‘’ diyen de çıkabilir.  Olmaz demeyin. Bal gibi olur ve oldu da. Geçmiş aylarda ve senelerde benzer olaylarda en yetkili kişilerin söylediği sözleri sıraladım size. Yetkililer mağdurları koruyacağına ve önlemler geliştireceğine yukardaki ve benzeri sözlerisöylediği sürece bu insanlık dışı saldırılar sürüp gidecektir.

Yerel yöneticilerin geliştireceği tedbirler ile hükümet edenlerin çıkaracağı ağırlaştırılmış yasaların eş zamanlı yaşama geçmesi zorunludur. Tüm görevlilerin, her gün bir fazlasını duyduğumuz bu tür saldırı ve istismara karşı el birliği mücadele etmesi zorunlu olduğu gibi bu tür olayların yasal süreçlerinin takipleri de çok önemlidir.

Çocuklara yönelik taciz ve tecavüzler sonrasında, mağdur çocukların tecavüzcüleri ile evlendirilme çabaları, böyle evlilikler için yeni esneklikler öneren tüm siyasilerin bu olayda veballeri var.

Yirmi beş yıldır hak savunucusu bir kadın olarak, özellikle son on yıldır adeta sistematik şekilde artan kadın cinayetleri, tecavüz ve çocuk istismarlarına karşı biz kadınlar örgütlenerek mücadele etmeye çalışıyoruz. Sivil toplum örgütlerinde yaptığımız ve yapmaya çalıştıklarımızın ışığında, hepimizin birlikte ve bilinçli olması gerektiğini biliyorum.

Güzel ilçemizde ve ülkemizde, bir daha böyle olaylar yaşamamak dileğiyle…

(KAZETE HABER MERKEZİ)Üye OlÜye Girişi