Uyarı gelmişti! İstanbul'da sağınak yağış baskınlara yol açtı

 

İstanbul'da beklenen yağış kent genelinde etkili olmaya başladı. Kapalı Çarşı'yı su bastı. Esnaf zararımız büyük diyor.

17.08.2019
Yazı Boyutu:  
Meteoroloji'den İstanbul için gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapıldı. Kent genelinde beklenen yağış etkili oluyor. Yoğun yağış nedeniyle  İstanbul'da tüm vapur seferleri iptal edilirken, bazı hatlarda tramvay seferleri durduruldu. Ulaşım felç oldu.Özellikle İstanbul'un Avrupa kesiminde etkili olan yağış, doğu kesimlere ilerliyor. Yağışın akşam saatterine kadar etkili biçmide sürmesi bekleniyor.

Yapılan uyarıda vatandaşların, ani sel, su baskını, yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgarlara karşı dikkatli olmaları vurgulandı. Ayrıca, Ordu, Çanakkale ve Balıkesir çevreleri için de yağış uyarısı verildi.
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul için gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulunda bulundu.Yapılan açıklamada, "Son radar verileri ve tahminlere göre; İstanbul'un Avrupa Yakası'nda halen devam eden sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, bugün akşam saatlerine kadar boğaz çevresi ve kuzey ilçeleri başta olmak üzere il genelinde kuvvetli (15-40 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir." denildi.

Hava durumu ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son dakika yağmur uyarısı geldi. Marmara, İç Anadolu ve Batı Karadeniz için şiddetli ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapılıp vatandaşlar ani su ve sel baskınlarına karşı uyarıldı. Peki, bugün hava durumu nasıl? İşte, Ankara, İzmir ve İstanbul hava durumu raporu…

Hava durumu 17 Ağustos raporu Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı. Yayınlanan hava durumu raporuna göre bugün İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesi için sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapıldı. Öte yandan vatandaşlar ani sel ve su baskınlara karşı tedbirli olmaya davet edildi. İşte, 17 Ağustos Meteoroloji hava durumu raporu…

METEOROLOJİ'YE GÖRE HANGİ İLLER YAĞIŞLI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre Marmara, Kuzey ve İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz’in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi ve batısı, Karadeniz, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Kars ve Ardahan çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Ankara, Kırıkkale ve Çankırı çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 Kg/m2, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu ve Sinop çevrelerinde yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2) olması bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının ise kuzey kesimlerde 2 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Ankara, Kırıkkale ve Çankırı çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 Kg/m2), Düzce, Zonguldak, Bartın, Zonguldak ve Sinop çevrelerinde yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2) olması beklendiğinden, meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İSTANBUL °C, 28°C

Parçalı yer yer çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı… Yağmurun saat 18.00’e kadar etkili olması bekleniyor.

ANKARA °C, 30°C

Parçalı yer yer çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli (21-50 Kg/m2) olması bekleniyor.

İZMİR °C, 30°C

Parçalı bulutlu
Üye OlÜye Girişi