'Uyuyan Güzel' Masalı gerçek oldu

 

Tıp dilinde Kleine Levin Sendromu olarak tanımlanan "Uyuyan Güzel Sendromu", Kolombiya'da bir hastada gerçekleşti.

12.12.2019
Yazı Boyutu:  
Kolombiya'daki 17 yaşında bir kız çocuğu, günler, haftalar ve hatta aylarca sürebilen uyku nöbetleri geçiriyor. 


Uzun süren uyku periyodları sırasında genç kız sık sık hafızasını kaybediyor. Haberlere göre genç kızın 48 günlük bir uykudan sonra, annesinin yüzünü geçici olarak unuttuğu belirtiliyor.

"Uyuyan Güzel" sendromu olarak da bilinen Kleine Levin Sendromu ilk kez 1925 yılında Willi Kleine tarafından 5 erkek çocukta, 1929 ve 1936 yıllarında da Max Levin tarafından bir grup hasta da tanımlandı. Bu hastalığın bir sendrom olarak tanımlanması, eşlik eden duygudurum ve iştah anormalliklerinin bildirilmesi 1962 yılında Critchley ve Hoffman tarafından yapıldı.

Genellikle 10-30 yaşları arasında başlangıç gösteren hastalık, nadir görülüyor,  Amerika`da görülme sıklığının 100 bin kişide 3 veya 5 olarak tahmin ediliyor. 

Klein-Levin Sendromu Nedir?

Klein-Levin sendromu, nadir görülen bir rahatsızlıktır ve aşırı uyku halinin aniden ortaya çıkmasına neden olur ve bu hal birdenbire ortadan kalkar. Günde 20 saatten fazla uyuyabilirsiniz.

Diğer semptomları, aşırı yemek yemek, sinirli olmak, zihin bulanıklığı, enerji azlığı, ve gürültüye karşı aşırı hassasiyettir.

Bu rahatsızlık, genellikle adolesan çağda görülür ve erkeklerde kadınlara göre 4 kat daha fazladır.

Semptomlar, bir kaç günle birkaç hafta arasında sürebilir, ve ani bir şekilde kaybolup sonra tekrar ortaya çıkabilir. (Medimagazin)Üye OlÜye Girişi