Uzaklaştırma da ceza da kadını şiddetten koruyamadı

 

Antalya'da kocasından şiddet gören kadın, koruyu aileye verilen çocuğunu bile göremiyor

01.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Antalya'da kocasından şiddet gören bir kadın,, 2 çocuğu var.. biri 14 yaşında (koruyucu aileye verilmiş  10 yıldır göremiyor) diğeri 4,5 yaşında. 
 
 
Daha önce defalarca şikayet ettiği hatta uzaklaştırma cezası alan kocasından şiddet görüyor. kocasından gördüğü şiddet yüzünden 
dişleri ve çenesi  kırık, ağzı tedavi amaçlı bağlanmış durumda olan kadın sadece sıvıyla beslenebiliyor...üstelik bacağı da kesilebilir..kimsesi yok, ölmekten korkuyor yardım istiyor...
 
 Antalya'da, eşi tarafından dövülen 43 yaşındaki iki çocuk annesi Aysun Ş, evden uzaklaştırma cezasına rağmen koca dayağından bir türlü kurtulamadı. Ölmek istemediğini söyleyen Aysun Ş, "Rüyamda, kendimi ölü olarak görüp kendi mezarımı kazıyorum" dedi.Kadına şiddeti ne kanun ne de cezalar önleyebiliyor.
 
İddiaya göre, Antalya'da hakkında 3 ay uzaklaştırma kararı olan 41 yaşındaki  Hasan Ş, 13 yıllık eşi Aysun Ş'yi darp etti. 
 
Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde oturan Aysun Ş, 1997 yılında Hasan Ş. ile evlendi. Ancak 6 yıl sonra geçimsizlik nedeniyle boşanan çift, 2006'da belediyenin toplu nikah töreninde ikinci kez evlendi. Belediyeye bağlı özel şirkette temizlik işçisi olarak çalışan Hasan Ş ve bir okulda temizlik işlerine bakan Aysun Ş arasında yine şiddetli geçimsizlik başladı. 
 
EVDEN UZAKLAŞTIRMA CEZASI
 
2010 yılının ortalarından itibaren eşinden şiddet görmeye başlayan Aysun Ş’in eşi Hasan Ş'ye 1 ay evden uzaklaştırma cezası verildi. Cezanın bitmesinin ardından yeniden eve gelen ve aldığı alkolün etkisiyle eşine suçlamalarda bulunan Hasan Ş, iddiaya göre, 1.5 yıl önce eşinin sağ bacağını kırdı. Bir ay hastanede kalan ve ayağına platin takılan Aysun Ş’ye komşuları sahip çıktı. Ayağı iyileşen Aysun Ş’ye artan borçları ve aldığı alkolün etkisiyle eşinin şiddeti devam etti. Hasan Ş’in yumruk ve sandalye ile eşini döverek dişlerini döktüğü ileri sürüldü. Kafatasına platin takılan Aysun Ş’in çenesinde kayma meydana geldi. 
 
KOMŞULARIN YARDIMIYLA GEÇİNİYOR
 
Aysun Ş, morluk ve ezilmeler nedeniyle sağ ayağını kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu belirtirken, ağzında kırılan dişlerinin bağlanması ve çenesinin kırık olması nedeniyle güçlükle konuşabiliyor, sadece sıvı gıda ile beslenebiliyor. Maddi durumu kötü olan Aysun Ş ve 4.5 yaşındaki oğlu Deniz Ş, komşularının yardımı ile geçiniyor. Mutfağı boş olan ve uzaklaştırma kararı olan eşinden sürekli şiddet gördüğünü ileri süren Aysun Ş, kendisine uzatılacak bir yardım eli bekliyor. Ölmek istemediğini söyleyen Aysun Ş, “Beni sadece güvenli bir yere alsınlar. Rüyamda hep kendimi ölü olarak görüyorum” dedi.
 
TEHDİT ETTİ
 
Bir apartmanın giriş katında döküntü eşyaların içinde oğlu ile yaşam savaşı veren Aysun Ş, eşinin alkol aldıkça ve sinirlendikçe kendisine şiddet uyguladığını söyleyerek, ev kirası ve borçlarının da biriktiğini anlattı. Aysun Ş, ayrıldığı eşinin bunaldıkça içtiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Çevresinden sıkıştırıldıkça gelip bana sataşıyor. İlk şiddet uyguladıktan sonra 1 ay, en son da 30 Ocak'taki olaydan sonra evden uzaklaştırma verildi. Buna rağmen, ‘ben eve kontrol amaçlı geliyorum’ diyerek beni rahatsız ediyor. Yine geçen akşam geldi, şikayetimi geri almamı isteyerek, beni tehdit etti"
 
KIZI  KORUYUCU AİLEDE
 
Sağ ayağının eşinden gördüğü şiddet sonucu kırıldığını ifade eden Aysun Ş, sözlerine şöyle devam etti: “Ayağıyla basarak ayağımı kırdı. Hatta kendinde değildi. Sobanın üzerinde kaynar su vardı. Eli yandığı için bize dökemedi. Bana ve aileme huzur vermiyor. Başımı sokacak bir yer istiyorum. 10 yıl önce devlet kızımı koruyucu aileye verdi. Ama velayeti bende. 14 yaşında ve ben kızımı 10 yıldır hiç görmedim. 4.5 yaşındaki oğlumu ve kızımı kimseye vermek istemiyorum. Yanımda kalan oğlum Deniz, benim koruyucu meleğim. Kızımı görmeyi çok istiyorum. Antalya’da olduğunu öğrendim. Öleceğimi bilsem kızımı bir kere görmek isterdim”
 
"ÖLDÜRECEK DİYE KORKUYORUM"
 
Eşinden korktuğunu söyleyen Aysun Ş, şunları söyledi: “Televizyonlarda kadın cinayetlerini görüyorum. Ben de aynı olacağım diye korkuyorum. Geçen gün geldiğinde öldürecek diye çok korktum. Dayanacak gücüm kalmadı. Arkamda kimse yok. Destek bekliyorum. Bana huzur verilmiyor. ‘Rüyamda hep kendimi ölü görüyorum. Gördüğüm rüyalar hep gerçek çıkar. Kendi mezarımı kendim kazıyorum. Benim hayatım tehlikede. Bana öldükten sonra mı yardımcı olacaklar. Sandalye ve yumruklarla dayak yiyorum. Kafatasımda platin, çenemde kayma var. Dişlerimi döktü. Kırık ayağımda kullanılan demirleri bile saklıyorum.”
Güvenli bir yerde kalmak isteyen Aysun Ş, parasızlık nedeni ile evinin suyunun kesildiğini bildirdi.
 
Aysun Ş'nin yaşadığı evin yanındaki apartmana temizliğe gelen Arzu V de, Aysun'u her zaman kapının önünde dayak yemiş şekilde gördüğünü ifade etti.
 
SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ
 
Aysun Ş’nin eşi Kadir Ş de yaşanan olaylar nedeniyle evden uzaklaştırılması olduğunu ayrıca 5 bin lira para cezası olduğunu söyledi. Kadir Ş, eşinin yönelttiği suçlamaları  ise  hed dayakçı koca gibi reddetti. (Gökçe Barçın- ATV)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi