Uzuvları kesilerek öldürülen köpekle ilgili gözaltı

 

Pedleri ve kuyruğu kesilerek ölüme terk edilen yavru köpek soruşturmasında bir kişi gözaltına alındı

17.06.2018
Yazı Boyutu:  
Sapanca'da ormanlık bir alanda tüm uzuvları bedeninden ayrılmış halde bulunan yavru köpek ile ilgili Sakarya Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

Olayla ilgili ormanlık bölgede çalışma yapan bir kepçe operatörünün gözaltına alındığı duyuruldu.

Gözaltına ilişkin açıklama yapan Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Sakarya İl Jandarma Komutanlığı'nın savcılık koordinesinde kurduğu özel ekiple konuyu detaylı şekilde araştırdığını kaydetti.

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu da başlatılan soruşturma sonrası ikinci bir açıklama yaptı ve "iş makinesi" değerlendirmesini inandırıcı bulmadığını açıkladı.

Vali Balkanlıoğlu, "O mahalde yapılan araştırmada, çim biçen bir makineden bahsettiler. Yani onun yapmış olabileceğini. İlk bulgular böyle ama bana pek inandırıcı gelmedi" dedi.

İnfial yaratan olaya sosyal medya kullanıcıları da #HayvanaSiddetSuctur etiketi altında yaptıkları paylaşımlarla tepkilerini gösteriyor.

Havyana karşı işlenen suçların artırılmış cezalar ile anayasaya alınması talebi dile getiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Cumartesi günü akşam saatlerinde yaptığı bir paylaşımla yeni yasama döneminde konunun gündeme alınacağını açıkladı.

Dilan Çiçek Deniz

@dilandeniiz
 Hiç şiir okumamış gibi kötüsünüz.Bir köpeğin başını hiç okşamamış,hiç bayram şekeri dağıtmamış,çocukla çocuk olmamış gibi kötüsünüz! #HayvanaŞiddetSuçtur

'İnsan tarafından yapıldığının gösteriyor'

Sapanca ilçesinde, ormanlık alandaki köpekleri besleyen bir hayvansever tarafından bulunan yavru köpek Sapanca'daki ilk tedavisinin ardından İstanbul'a sevkedildi.

Ancak 13 Mayıs'ta bulunan küçük köpek Cuma akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

İstanbul'daki tedavi sürecinde bulunan Veteriner Doktor Bertuğ Çiftçi, ilk değerlendirmesinde "Hayvandaki yaralara bakıldığında kesici bir aletle düz kesiklerin oluştuğu belli. Düzensiz kesikler yok. Bu da bize insan tarafından yapıldığını gösteriyor" görüşünü paylaştı.

Ancak bölgede faaliyet halindeki bir iş makinesinin de bu olaya neden olmuş olabileceği de değerlendiriliyor.

Sakarya Valisi, bir iş operatörünün karışmış olması durumunda da soruşturmanın bu yönde ilerleyeceğini kaydetti.

Sosyal medya aracılığı ile hızla yayılan olayla ilgili çok sayıda siyasetçi de mesaj paylaştı.

Devlet Bahçeli

@dbdevletbahceli
 Sapanca’da, bir ormanlık alanda, dört bacağı hunharca kesilmiş halde bulunan bir köpek yavrusu insanım diyen herkesi infial ve isyana sürükledi.Gözümün önünden o fotoğraf bir türlü gitmiyor.Cani ruhlular,insanlığın defolu yüzleri minik bir köpeğe kast etmişler! Ne hazin değil mi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda fotoğrafın gözünün önünden gitmediğini kaydederek şunları söyledi:

" İşkence ve eziyete maruz kalan yavru köpek can verdi. Ama altında insanım diyen herkes kaldı. Karıncayı bile incitmekten sakınan bir medeniyetten böylesi aşağıların aşağısı yaratıklar nasıl çıktı? Üzerinde mutlaka durup düşünmemiz gereken soru emin olunuz budur. Bilhassa söylemeliyim ki hayvanlara karşı işlenen suçların Ceza Kanunu kapsamına alınması için her mücadeleyi yapacağız. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda ihtiyaç duyulan iyileştirmeleri de kesinlikle sağlayacağız."

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de sosyal medya hesabından "Vicdan! Vicdan. Nasıl yapılır bu! Bu vahşet, yapanın yanına kar kalmayacak. Yazıklar olsun." mesajını paylaştı.

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener de "Keşke doğru kanunlar ile bu dünyada da bulabilecek olsalardı." mesajıyla olayı kınadı.

Meral Akşener

@meral_aksener
 Küçücük bir canlıya reva görülen vahşet ülkemizdeki değer ucuzlamasının acı bir tezahürü. Ufacık bir yavru köpeğe kıyanların layıklarını ahirette bulmalarını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Keşke doğru kanunlar ile bu dünyada da bulabilecek olsalardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Cumartesi günü Twitter hesabı üzerinden olayın aydınlatılması için talimat verdiğini kaydederek, "Hayvan haklarıyla ilgili yeni yaptırımları içeren Hükumet Tasarısını da yeni dönemde öncelikli olarak yürürlüğe koyacağız" mesajını paylaştı.

Recep Tayyip Erdoğan

@RT_Erdogan
 2004 yılında hayvanları korumaya yönelik ilk müstakil kanun olan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu çıkardık. Hayvan haklarıyla ilgili yeni yaptırımları içeren Hükumet Tasarısını da yeni dönemde öncelikli olarak yürürlüğe koyacağız.Üye OlÜye Girişi