'V oturuş' takıntı değil, taciz'

 

İki Feminist kadın ‘Bacağını topla, yerimi işgal etme’ kampanyasını değerendirdi

18.04.2014
Yazı Boyutu:  
 
 
Feministler toplu taşıma araçlarında yaşanan tacize karşı ‘Bacağını topla, yerimi işgal etme’ kampanyası başlattı. Toplu taşıma araçlarında tacize ‘sessiz’ kalan kadınlar, bu kampanyayla yaşam alanlarının genişlediğini gördüler
 
 
Çoğu zaman erkeklerin toplu taşıma araçlarında bacaklarını ‘V’ şeklinde açıp oturmalarından rahatsız olan kadınlar tek bir ses olup ‘bu tacizdir’ diyemiyor.
 
İstanbul Feminist Kollektifin öncüsü olduğu bu kampanya ile kadınlar fiilen adı konmayan bu tacize yüksek sesle karşı çıkıyor. Bunun bir takındı değil, taciz olduğunu söyleyen kadınlar, ‘Bacağını topla, yerimi işgal etme’ diyor. Bir etkiket (sticker) yapma fikriyle doğan kampanya sosyal medyada da hızla yayıldı. Hazırlanan afişle kadınlar, #bacaginitopla #yerimiisgaletme hashtag’i ile kampanyaya destek veriyor. Kollektif üyelerinden Begüm Acar ile kampayanın etkisini ve amaçlarını konuştuk.
 
‘AYNI DERTTEN MUZDARİBİZ’
 
Kadınların toplu taşıma araçlarında sözle, elle ve bakışla tacize uğradığını belirten İstanbul Feminist Kollektifi Üyesi Begüm Acar, “Tacizlerden en yaygını erkeklerin ezici çoğunluğunun toplu taşıma araçlarında bacaklarını açarak oturması. Bu kampanyayla konunun görünür ve tartışılır hale gelmesini hedefliyoruz. Erkekler, bunun taciz olduğunu ve kadınların bu durumdan rahatsız olduğunu anlasın istiyoruz. Diğer bir amaç ise, erkek tacizlerine karşı kendi taktiklerini geliştirerek, mücadele yürüten kadınlar kendini yalnız hissetmesin; çünkü hepimiz aynı dertten muzdaribiz” diye anlattı.
 
‘ERKEKLER İNKAR EDİYOR’
 
Kampanya ile ilgili hazırladıkları çıkartmaların hem sosyal medyada hem de toplu taşıma araçlarında dolaşıma girdiğini ve büyük ilgi gördüğünü söyleyen Acar, “Kadınlar bu konuya parmak basmanın çok önemli olduğuna dair birçok paylaşımda bulunuyor. Kadınlar bulundukları toplu taşıma araçlarında kampanya görselindekine benzer fotoğrafları çekerek sosyal medyada paylaşıyorlar. Bunun taciz olduğunu kabul etmek istemeyen erkeklerin tepkileri ise genelde inkar etmek veya neden böyle oturduklarına dair açıklama getirmek şeklinde oluyor” dedi.
 
Kullanıma açık alanlarda erkeklerin, bu yerleri kendi alanları olarak gördüğünü belirten Acar, “Erkekler, burada var olma biçimlerinin bir başka kişiyi, yani kadınları rahatsız edip etmediğini önemsemiyor. Orada kendi rahatlarını gözeterek var olmaları, onlar için o kadar doğal ki bunun üstüne düşünmek, kendilerine çeki düzen vermek akıllarına dahi gelmiyor. Bu durumdan vazgeçmek işlerine de gelmiyor. Erkekler bu rahatlıkla yetiştirilirken, kadınlar çocukluklarından itibaren sürekli ‘Düzgün otur, bacağını kapat, altın görünmesin’ uyarılarına maruz kalıyor” dedi.
 
“Erkek iktidarı, tıpkı özel alan gibi kamusal alanı da kendini esas alarak kuruyor. Bu durum sebebiyle eleştirildiklerinde erkeklerin tepkileri değişebiliyor” diyen Acar, bazı erkeklerin bu durumu taciz olarak kabul ettiğini belirterek, “Kimisi bunun farkında olmadığını, kimileri başka türlü oturamadığını, kimisi ise kadınları suçluyor. Ancak, bu açıklamaların ortak noktası kadınların örgütlü tepkisinden rahatsızlık duymaları” diye konuştu.
 
‘SUÇLU KADIN DEĞİL’
 
Bacaklarını ‘V’ şekilde açıp oturan erkeklere, kadınların ses çıkaramadıklarını ve çekindiklerini belirten Acar, “Kadınlar tacize uğradığında genelde bunun açıklaması zaman alabiliyor. Kadınlar, kendilerini yalnız hissetmekten ötürü kendi problemiymiş gibi düşünüp sessiz kalmayı seçebiliyor ve suçu kendisinde arayabiliyor. Bunun bir alan işgali, erkeklikle ilgili bir durum olduğunu tek başına anlatmak ne kadar güçlü bir etki yaratabilir? Kadınlar, alacakları tepkileri kestiremediğinden tacizi dile getirmekten imtina edebiliyor. Toplu taşıma araçlarında bu kadar yaygın bir erkek tacizine karşı örgütlü, kadınları güçlendiren bir ses çıkartmak istedik ve geri dönüşlerden de bunun bir ihtiyaç olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Kadınlar olarak birlikte ses çıkarınca kendimizi daha güçlü hissediyoruz” dedi. (Çağla Ağırgöl / Burçak Cürül- birgun.net)
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi