Valiliğin Cumhuriyet tören geçişine katılım sınırlamasına Baro'dan tepki

 

İzmir Valiliği Cumhuriyet Bayramına oda, sendika ve kuruluşlara en fazla 20 kişi ile katılma şartı getirmesine İzmir Barosu tepki gösterdi.

30.10.2018
Yazı Boyutu:  
İzmir Barosu'nun yeni yönetim kurulu başkanı Av.Özkan Yücel, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 95. yıldönümü geçit törenine sendika, meslek örgütü, sivil toplum kuruluşlarının ençok 20 kişi ile katılmalarını zorunlu kılan İzmir Valiliğine yazılı yanıt verdi.İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel;  Valiliğin törene katılım sınırlaması getirmesine tepki göstererek, şu ifadelere yer verdi:

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıldönümü etkinliği için yapmış olduğunuz daveti memnuniyetle karşıladık. 

Ancak söz konusu davetinizde ;

“Tören geçişinin” daha güzel ve emniyetli şekilde yapılması için yürüyüş gruplarının 20 kişi ile sınırlandırılacağı ve Sayın Valiliğiniz tarafından katılımcı kartı verilmeyen kişilerin kortej yürüyüşüne alınmayacağı tarafımıza bildirilmiştir. 

Bizler İzmir Barosu Yönetim Kurulu olarak, Cumhuriyetimizin ilan edildiği bu önemli günün büyük bir coşku ve mümkün olan en geniş katılımla  kutlanması gerektiğine inanmaktayız.  Güvenlik gibi sebepler gerekçe gösterilerek, Türkiye Cumhuriyetinin tarihsel anlam  ifade eden milli bayram ve diğer özel günlerinin sürekli surette yıpratılması sonucunu doğuracak bu kararınızın en başta canı pahasına ülkemizi kurmak için savaş vermiş halkımıza karşı saygısızlık olacağını düşünüyoruz. 

Cumhuriyetimizin kuruluş gününün coşkusunu azaltmak, halkın Cumhuriyete bağlılığını göstermesini engellemek asla kabul edilemez. Padişah sultasının yıkılarak tek adamlığa karşı milletin egemenliğini esas alan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu 29 Ekim tarihini, milletin kendisi ile beraber kutlamak kadar doğal bir şey yoktur. 

Adaletin üç sacayağından biri olan savunmanın temsilcilerinin bu anlamlı günde herhangi bir güvenlik riski yaratmayacakları da açıktır. 

Bu nedenle 110.kuruluş yıldönümünü eda etmekte olan İzmir Barosunun yeni seçilmiş  Yönetim Kurulu olarak Baro’muza kayıtlı 8437 meslektaşımızla beraber 29 Ekim tören alanında olma azminde olduğumuzu bildirir, konu hakkında gereğinin yapılmasını dileriz. "Üye OlÜye Girişi