Vali'ni yasakladığı oyun caddede oynandı

 

Edirne Valiliği Can Yücel oyununu yasakladı, belediye sokağı tiyatro yaptı

27.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Edirne Valiliği'nin usta şair Can Yücel’in şiirlerinden uyarlanan 'CAN' isimli tiyatro oyununu “uygun görülmemiştir” diyerek yasaklamasının ardından oyun, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın teklifi üzerine trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi’nde sahnelendi
 
 
 
Yaklaşık bin kişinin izlediği tiyatronun yönetmeni ve tek oyuncusu Kemal Kocatürk, "Bazıları bizi zoraki olarak sokağa bıraktı. Can baba zaten sokak diliyle konuştuğu için milli eğitim kendisini argo bulmuş, hem de siyasi bulmuşlar" dedi.
 
Edirne Gençlik Kültür Evi, Kemal Kocatürk’ün yönettiği ve oynadığı 'Can’ adlı oyunun Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurmuştu. Öğretmenler oluşan metin inceleme komisyonu da içeriğin 'uygun görülmediğini' Halk Eğitim Müdürlüğü’ne bildirmişti. Edirne Valiliği de tiyatro oyunu metnindeki siyasi ve argo içerik nedeniyle salon tahsisi yapılmadığını açıklamıştı.
 
SAHNE KURULDU, HALKA DAVETİYE DAĞITILDI
 
DHA'dan Engin Özmen'in haberine göre, oyunun iptal edildiği sırada Edirne Belediye Başkanı Gürkan, sosyal paylaşım sitesindeki sayfalarından oyunun kentin trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi’nde oynanmasını teklif etti. Kocatürk'ün teklifi kabul etmesi üzerine Edirne Belediyesi tiyatro için caddeye platform ve sandalye düzeni kurup, davetiye dağıttı. Tek kişilik tiyatro oyununda sahneye kırmızı bir merdivenle çıkan Kemal Kocatürk’ü aralarında Recep Gürkan da bulunduğu yaklaşık bin kişi ilgiyle izledi.
 
Tiyatronun bu kez mecburen sokağa taşındığını belirten Kemal Kocatürk, "Bazen sokağa da ihtiyaç vardır. Sokağın dili de iyidir. Can Yücel gibi bir adam da sokağa çok yakışıyor. Bazıları bizi zoraki olarak sokağa bıraktı. Can baba zaten sokak diliyle konuştuğu için milli eğitim kendisini argo bulmuş, hem de siyasi bulmuşlar. Sanki siyasi olmak suçmuş gibi" dedi.
 
Komisyonun hakkı olmadan metni incelediğini belirten Kocatürk, "Enteresan bir şekilde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda oynanacaklar oyunlar listesinin belirlenmesinde kriter oluşturacak 25’nci maddeye istinaden incelenmiş ve oynanması sakıncalı bulunmuş" diye konuştu.(DHA)
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi