Van’da 13 mülteci donarak yaşamını yitirdi

 

İran'dan Türkiye'ye kaçak yolla geçmeye çalışan 13 mülteci, Van’ın Çaldıran İlçesi’nde tipiye yakalandıkları dağda donarak yaşamlarını yitirdi Van'da 765 yerleşim yerine ulaşılamıyor.

09.02.2020
Yazı Boyutu:  
İran’dan 150 göçmenin birlikte yola çıktığı, İran sınırından Türkiye’ye geçen göçmenlerin Van-İran sınırında yaşanan yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle birbirlerini kaybettikleri belirtildi. Ardından 130 kişinin Van’a giriş yaptığı belirlendi. Kente ulaşmayı başaran bir kişinin kaybolan 13 kişinin ailesini arayarak, bağlantıları kopan arkadaşlarına ulaşamadıklarını haberini verdi. 

Van’dan yayın yapan Gazete Havar’ın haberine göre halen bulunamayan sınırda donarak yaşamını yitiren kişilerin 10’unun Afganistan uyruklu, 3’ünün de Kobanêli olduğu belirtildi.

Halen bulunamayan ve nerede oldukları bilinmeyen 13 kişiden 10’unun Afganistan uyruklu 3’ünde Kobanêli olduğu belirtildi. Kaybolan 3 Kobanêlinin Sheıkh Abdülrahman Abdo, Hendreen İbish çifti ile Azad Hemze olduğu bilgisine ulaşıldı. Akraba olan üç Kobanêlinin aileleri ise çocuklarının akibeti hakkında bilgi almak için birçok kuruma başvurdu. 

Sheıkh Abdülrahman Abdo’nun amcası Mihemmed Sheıkh Nebi neler yaşandığına ilişkin Mezopotamya Ajansından Adnan Bilen’e konuştu. 

Haberi 3 gün önce aldıklarını ancak bunca süre geçmesine rağmen hale yeğenleri hakkında bir bilgiye ulaşamadıklarını söyledi. İran’dan 150 kişilik bir grubun çıktığı yönünde kendilerine bilgi verildiğini anlatan Sheıkh Nebi yeğenlerinin ise Hewler’den İran’a oradan da Van’a geçmeye çalıştığını söyledi.

’13 KİŞİNİN CESETLERİNE ULAŞILAMIYOR

Yaşanan kar yağışı nedeniyle 3 gündür Bitlis’te mahsur kaldıklarını belirten Sheıkh Nebi, şuana kadar kaybolan 13 kişi ile ilgili ne İran ne Trük yetkililerden hiçbir bilgi alamadıklarını anlattı. Sheıkh Nebi, “Biz günlerdir akrabalarımızdan gelecek haberi bekliyoruz. Günlerdir iki devletten bilgi almaya çalışıyoruz ama bir türlü kimse bize bir bilgi vermedi. İran’dan bizi arayan bir akrabamız bu 13 kişinin öldüğünü söyledi ama ne kadar doğru bilmiyoruz. Yine o grubun içerisinde olan bir göçmen bizi arayarak 13 kişinin kaybolduğunu, kendilerinin Türkiye’ye geçtiğini ancak gruptan 13 kişiyle irtibat kuramadıklarını söyledi. Şuan elimizde bunun dışında bir bilgi yok. Yani bu kişiler İran askerleri tarafından da yakalanmış olabilir bilmiyoruz” dedi.

‘LÜTFEN AKIBETLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİLSİN’

Grupta olan bir kişinin kendilerine 13 kişiyle irtibatlarının kesildiği noktanın haritasına gönderdiğini ve bunu yetkililere ulaştırmak istediklerini anlatan Sheıkh Nebi, “Bize sürekli kar yağışından dolayı o bölgeye gidemediklerini söylüyorlar. Biz ne yapacağımızı bilmiyoruz. İki devlete çağrımız ölmüşlerse cenazelerimizi, ölmemişlerse de nerede oldukları konusunda bize bilgi vermelerini istiyoruz. Aile olarak üç gündür çaresizce bekliyoruz. Cebimizde ekmek alacak paramız bile kalmadı. Şuan bulunduğumuz yerde insanlar bizi evlerinde konuk ediyor. Kısa süre önce biri bizi arayarak cenazelerin hastanede olduğunu söyledi ama gerçek olmadığını öğrendik. Yeğenim 1 yıl önce evlendi. 2 yıl Hewler’de yaşadılar ve kısa bir süre önce de Türkiye’ye gelmek için İran’a gittiler. Yeğenimin anne ve babası şuan Kobene’de. Tüm yetkilileri çağrı yapıyoruz. Lütfen bu çocukların akıbeti hakkında bizi bilgilendirsinler” diye konuştu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van şubesine başvuran mültecilerin aileleri cesetlerin kendilerine teslim edilmesini beklerken, Jandarmanın da yolların kapalı olması ve tipi nedeniyle o bölgeye gidemediği belirtiliyor.

İHD: YETKİLİLERİ SORUMLULUĞA DAVET EDİYORUZ

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Murat Melet  “Türkiye – İran sınırında son üç yıldır iklimsel şartlar ve yoğun güvenlik önlemlerinden dolayı mülteciler yaşamını yitiriyor. Mülteci yoğunluğunun yaşanmasının nedeni savaştır. Savaşlar durmadığı müddetçe göçler devam edecektir. İnsanlar mecburi sebeplerden dolayı mülteci olmak durumunda kalıyorlar. Günlerdir kar altında olan insanların biran önce canlı yada cansız bedenlerine ulaşılmalıdır. Sorumluları sorumluluğa davet ediyorum” dedi.

HDP’DEN DONAN MÜLTECİLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Göçmen ve Mülteci Komisyonu Sözcüsü Gülsüm Ağaoğlu, Van’ın Çaldıran ilçesinde 13 mültecinin donarak yaşamını yitirdiği iddiası üzerine yazılı açıklama yaptı. Göç yollarında hayatlarını kaybedenlerin sayısının her geçen gün arttığı belirtilen açıklamada, insani krize dönüşen bu sorunun çözümüne dair uluslar arası toplumun duyarlılık göstermediğinin altı çizildi. Açıklamada, bu durumun küresel çapta yasa dışı insan ticaretini büyüttüğü ifade edildi.

Son 6 ayda 100’e yakın mültecinin boğularak, donarak ya da trafik kazalarında yaşamını yitirdiğine dikkat çekilen açıklamada: “13 mültecinin Çaldıran’da donarak yaşamını yitirmesi önceki trajediler gibi insanlığın utancı olarak hatırlanacaktır. Çaresiz insanları dağlarda ölüme sürükleyen, karayollarında, göllerde, denizlerde katleden insan tacirlerinin devletten ya da devlet imkanlarını kullanan kişilerden destek almaksızın bu kadar pervasızca şebekeler oluşturması mümkün değildir. Bu insanların yaşamlarını kaybetmelerinde İran ve Türkiye hükümetlerinin sorumluluğu birincildir.” denildi.

ÇÖZÜM ÇAĞIRISI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği olmak üzere ilgili tüm uluslararası kurumlar ve uluslararası topluma inisiyatif alma çağrısında bulunulan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Türkiye-İran Sınırında yaşanan trajedilerin önlenmesinde inisiyatif alabilmelidir. İran ve Türkiye hükümetlerinin doğru politikalar üretmeyerek dolaylı biçimde desteklediği insan ticareti şebekelerinin çökertilmesi son derece kritik ve öncelikli bir mesele olarak karşımızda durmaktadır. Mültecilerin katledilmesinde sorumluluğu bulunan şebekelerin ortaya çıkarılması için vakit kaybetmeksizin soruşturma başlatılmalıdır. HDP olarak İran ve Türkiye hükümetlerini insanlık onurunu ve insan haklarını esas alan politikalar doğrultusunda çözüm üretmeye çağırıyoruz.”

SES’TEN MÜLTECİLER İÇİN DESTEK ÇAĞRISI

Öteyandan, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES)  Bitlis Şubesi  Van-Tatvan yolunda göçün devam ettiğini ve mültecilerin donma riski ile karşı karşıya olduğunu belirterek acil yardım ve dayanışma çağrısı yaptı.

VAN'DA 765 YERLEŞİM YERİNE ULAŞILAMIYOR

Van’da yoğun kar yağışından dolayı 765 yerleşim yeriyle ulaşım bağlantısı koptu.
Üç gündür aralıklarla yağan yoğun kardan dolayı Van merkez ve ilçelerinde hayat neredeyse durma noktasına geldi.

Yağan kar yağışından dolayı yolları kapanan vatandaşlar ise Belediyelere tepki gösterdi.

Belediyelerin kar temizleme konusunda aciz olduğu söyleyen vatandaşlar, Kent merkezin yollarını temizleyemeyen Belediyelerin ne zaman köy yollarını açıklarını da merak ediyor.

Daha önce’de Van merkez’e yağan karı temizlemeyen belediyelerden dolayı dükkan ve mağazaların önünde kar yığınları oluşmuştu. Van Valisi ise yaptığı açıklamada; Yol kenarlarına bırakılan araçların kar temizlemeyi yavaşlattığını ileri sürerek, Kar’la mücadele de başarılı olduklarını söylemişti.
(Gazete Avar/MA)


Üye OlÜye Girişi