Van'da 'beyaz örtü' 38 yurttaşa kefen oldu

 

İlk çığ felaketinde 5 kişi yaşamını yitirken ikinci çıf felaketinde yaşamın yitirenlerin sayısının ise 33 olduğu açıklandı.Arama kurtarma çalışmalarına yarın devam edilecek.

05.02.2020
Yazı Boyutu:  
Van'ın Bahçesaray ilçesinde çığ altındaki 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine çığ düştü; 8'i jandarma, 3'ü korucu, 1 itfaiye eri ve 9 sivil olmak üzere 33 kişi hayatını kaybetti. İlk olayla birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 38'e, yaralı sayısı ise 75'e yükseldi

Van-Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde üzerine çığ düşen minibüste bulunan 2 yolcuyu arama çalışmaları sürerken, arama işlemini yapan ekibin üzerine de çığ düştü.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “Çığ altındakileri arayan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine de çığ düştü. Kurtarma çalışması başlatıldı” dedi.

Olayda 33 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi ise yaralandı. İlk olayla birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 38’e yükseldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, bir gazetecinin çığ olayında hayatını kaybeden asker, kurtarma ekibi ve vatandaşların sayısını sorması üzerine “1’i astsubay, 10’u uzman çavuş olmak üzere toplamda 11 jandarma, 8 güvenlik korucusu, 2 Karayolları çalışanı, 3 itfaiye personeli, 1 Turkcell çalışanı ve diğerleri de dünkü akrabalarını kurtarmaya gelen sivil vatandaşlarımızdı” ifadelerini kullandı.Bakan Koca: Yaralı olarak gelen hasta sayısı 75

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, ziyaretlerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün yaşanan çığ düşmesi nedeniyle Bakan Soylu ile hem olay yerini hem de hastaları ziyaret etmek üzere Van’a geldiklerini söyledi.

Hastanelere kaldırılan yaral   sayıları hakkında bilgi veren Koca, şöyle konuştu:

“Şu an toplam hastanelerimize yaralı olarak gelen hasta sayısı 75 kişi oldu. Bu 75 kişiden, hastanemizde yatarak tedavisi yapılan 47 hastamızı ziyaret etmiş olduk. Bu 47 hastamızdan ise yoğun bakım şartlarında takip edilen 6 hastamız söz konusu. Yoğun bakım şartlarında takip edilen hiçbir hastamızın genel durumu ciddi ya da ağır değil. Bir hastamızla ilgili ameliyat planlanmakta, onun dışında genel olarak bütün hastalarımız için genel durumlarının iyi olduğunu, herhangi ağır ve ciddi bir hastamızın olmadığını özellikle ifade etmek istiyorum.”

Koca, dün 5, bugün ise 33 kişinin çığda hayatını kaybettiğini anımsatarak, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileklerinde bulundu.Çığ altında çok sayıda kişi var

Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, bölgede 300 kişinini çalıştığını, 50’den fazla kişinin çığ altında kalmış olabileceğini söyledi ve ilk çalışmalar sonrası kurtarma ekibinden 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı danışmanı yaralı kurtuldu

Bölgede incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP Van Milletvekili Gülşen Orhan’ın da çığ altından yaralı olarak kurtarıldığı belirtildi.

Orhan ambulansla hastaneye sevk edildi.İçişleri Bakanlığı: AFAD il başkanı çığ altında

Bölgede meydana gelen ikinci çığ faciasına ilişkin İçişleri Bakanlığı şu açıklamayı yaptı;

Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde dün meydana gelen çiğ düşmesi sonucu, 15 vatandaşımız çığdan etkilenmiş, çığdan etkilenen vatandaşlarımızı kurtarmak için bölgeye ekipler sevk edilmiştir. Bölgeye sevk edilen arama kurtarma ekipleri 13 vatandaşımızı (8 sağ, 5 ölü) çığ altından çıkarmış, kayıp olan 2 vatandaşımızı arama kurtarma çalışmalarına bölgedeki olumsuz hava koşulları nedeniyle saat 01.00 sularında ara verilmiştir.

Söz konusu arama kurtarma çalışmaları uzman personelin görüşü alınarak bugün saat 07.00 sıralarında tekrar başlamıştır.

Devam eden arama kurtarma çalışmaları sırasında bölgede tekrar bir çığ düşme hadisesi yaşanmıştır.

Yaşanan bu çığ düşmesi olayında şu ana kadar 30 kişiye ulaşılmış olup, çığ altında olanlar için arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

Olayın ardından bölgeye hemen Van, Hakkari, Şırnak, Bitlis, Siirt, Erzurum ve Ankara illerinden JAK dahil arama kurtarma ekipleri sevk edilmiştir.

Ayrıca arama kurtarma faaliyetlerini koordine ettiği sırada çığ altında kalan Van AFAD İl Müdürünün yerine Muş İl AFAD müdürü bölgeye sevk edilmiştir. Diğer iller teyakküza geçirilmiş olup arama kurtarma çalışmaları için hazır bekletilmektedir. Ayrıca Ankara’dan yürütülen çalışmaları sevk etmek üzere AFAD Müdahale Daire Başkanı bölgeye gönderilmiştir. Gelişmelerle ilgili bilgi verilecektir.

Bir süre sonra çığ altında kalan AFAD Van İl Müdürü Osman Uçar’ın kurtarılarak hastaneye kaldırıldığı bildirildi.12 personel yaşamını yitirdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van- Bahçesaray yolundaki iki kez çığ düşen bölgeye gidip, incelemelerde bulundu. 

Süleyman Soylu, Van’daki çığ faciasında 8 jandarma ve 3 korucunun yaşamını yitirdiğini açıkladı. 63 kişinin ise kurtarıldığını söyledi.İçişleri Bakanı havanın kararması nedeniyle arama kurtarma çalışmalarının durdurulduğunun, yarın sabahtan itibaren devam edileceğini kaydetti.

Çığın yaşandığı bölgeye giden Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada “30’a yakın kişi kurtarıldı. Durumu ağır olup sevk edilenler var. Çalışmalar devam ediyor. İkinci çığ olayında şu ana kadar tespit edilen 8 jandarma, 3 güvenlik korucusu, 1 itfaiye eri yaşamını yitirdi” dedi.

Halen çığ altında insanların olduğunun değerlendirildiğini kaydeden Bilmez, “Vatandaşlarımızdan da 9 kişinin durumu ağır. Buradan hastanelere sevk edildi. Çığ altında kaç kişinin kaldığına yönelik net bir bilgi yok. Halen çığ altında insanların olduğunu değerlendiriyoruz. Bütün Van halkı seferber oldu. Tüm ekipler düzen içerisinde çalışıyor. Bölge çok riskli, herkesin uyarılara dikkat etmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. (Ajanslar)
Üye OlÜye Girişi