Varlıklı kesimlerde son yıllarda açılan boşanma davaları mal ve para paylaşımına dönüştü

 

Boşanmalarda paranın gücü

29.06.2006
Yazı Boyutu:  
Yurtdışında görmeye alışık olduğumuz yüksek tazminat talepli boşanma davaları artık Türkiye’de de yaşanıyor, özelikle varlıklı ailelerde çiftler milyonlarca dolara varan yüksek tazminatlar istiyorlar

Yüksek tazminat talep edilen boşanma davaları, Amerika ve Avrupa’dan sonra Türkiye’de de açılmaya başlandı. Türkiye’de yeni Medeni Yasa’nın 2000 yılından önce yapılan evliliklerde edinilmiş mallara eşit katılım için eşlerden noterde sözleşme yapmalarını istese de son yıllarda özelikle servet sahibi ailelerde açılan boşanma davalarında kadınların milyolarca dolara varan tazminat istemeleri şikat çekiyor.
Boşanmalar arttıkça, boşanma davalarında talep edilen maddi ve manevi tazminatların bedeli de yükseliyor. Bugüne kadar bilinen en pahalı boşanma davası, Adnan Kaşıkçı ile eşi Süreyya arasında yaşandı. Kaşıkçı 1982’de, eşinden ayrılmak için 890 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. Bugünlerde tüm dünya ünlü sanatçı Paul McCartney ile eski manken eşi Heather Mills’in boşanma davasını konuşuyor. Bir buçuk milyar dolara yakın serveti bulunduğu tahmin edilen ‘’Sir’’ unvanlı McCartney’nin, dört yıl evli kaldığı eşine 376 milyon dolar tazminat ödemesi bekleniyor. Bunun da evli kaldıkları her hafta için 1,8 milyon dolara (yaklaşık 2,7 milyon YTL) denk geldiği belirtiliyor. ‹ngiltere’nin ünlü aile hukukçularından avukat Alan Kaufman ise çiftin evliliklerinin dört yıl gibi kısa ömürlü bir evlilik olması nedeniyle, ödenecek tazminatın belirtilen rakamın altında kalabileceğini söylüyor. Önce Amerika’da başlayan, sonra Avrupa’ya sıçrayan bu yüksek tazminat furyası sonunda Türkiye’de de kendini gösterdi. Ortagelirli aileler için yüksek tazminat mümkün değil ancak hatırı sayılır bir servete sahip olanlar, boşanmak için eşlerine yüklü miktarda para vermek zorunda kalıyor. Hukukçuların bir kısmı bunu kadınların haksız servet edinmesi olarak tanımlarken, bir kısmı ise yıllardır süre gelen mağduriyetin nihayet sona ermekte olduğu görüşünde.

Yüksek tazminatlı boşanma davaları

• Diyet ürünlerden Mavi-Yeşil'in ortaklarından, ünlü diyetisyen Murat Topoğlu'na, fazla kiloları nedeniyle kendisini aldattığı gerekçesiyle boşanma davası açan eşi Hülya Topoğlu, ayrıca mal paylaşımı davası da açtı. Hülya Topoğlu, avukatları aracılığıyla bir süre önce İstanbul Aile Mahkemesi'ne başvurarak boşanma davası açmış, yedi yaşındaki kızlarının velayetinin yanı sıra, 200 bin YTL'si maddi, 100 bin YTL'si de manevi olmak üzere toplam 300 bin YTL tazminat ile 20 bin YTL nafaka istemişti. Hülya Topoğlu, açtığı mal paylaşımı davasıyla da eşinin üç milyon 300 bin dolarlık servetinin yarısını istiyor. Topoğlu, 2002 yılında eşiyle imzaladığı mal rejimi sözleşmesini de davaya delil olarak gösterdi. Eşi, Murat Topoğlu'nun evlilik süresince aldığı menkul, gayri menkul ve şirketlerini de belirleyip dosyaya koyarak, mal rejimine girdiğini belirttiği İstanbul Sarıyer Baltalimanı ile Eşirgan'ıverilmesini talep etti.
• Sosyetenin gözde emlakçısı Taşkın Saral'ın eşi Ayşe Nazan Saral, dokuz yıllık evliliği süresince eşinden küfür ve hakaret duyup dayak yediğini belirterek boşanma davası açtı. Ayşe Nazan Saral, yarısına sahip olduğu Taşkın Saral Emlak ve Danışmanlık Şirketi'ne sokulmadığını belirtti. Saral, maddi anlamda büyük zarara uğradığını söyleyerek, 100 bin YTL maddi, dokuz yıl boyunca maruz kaldığı şiddet, ağır hakaret ve kişiliğine yönelik ağır darbeler nedeniyle de 50 bin YTL manevi tazminat talep etti. Mevcut hayat şartlarını devam ettirebilmesi için de aylık 3 bin YTL tedbir nafakası istedi. Ayrıca ortak aldıkları üç arabanın üzerine de tedbir konulmasını talep etti.
İstanbul Cerrahi Hastanesi'nin sahibi ve ünlü göz doktoru Sinan Göker ile eşi Banu Göker arasında, nafaka, tazminat, fotoğraf skandalı, hastaneye kayyum tayini ve boşanma davasını kapsayan bir hukuk savaşı yaşanıyor. Müvekkilinin parası olmadığını ve oturduğu evin 18 bin dolar kirasını ödeyemediğini belirten Banu Göker'in avukatı, aylıŞu.
• Hamoğlu Şirketleri'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamoğlu, 2003 yılında evlendiği Özlem Hamoğlu'ndan şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmak için mahkemeye başvurdu. Ancak davada ciddi bir nafaka krizi baş gösterdi. Boşanmak için mahkemelik olduğu eşinin bir milyon dolarlık nafaka bedelini kabul etmediğini söyleyen Hamoğlu, “Uzun zamandır ayrı yaşadığımız doğru. İnsanlar evlenir boşanır. Ben de mutsuz olduğum için boşanma kararı aldım. Ama önerdiğim bir milyon doları kabul etmiyor, 20 milyon dolar istiyor,” dedi.


<

Üye OlÜye Girişi