Vehbi Koç'un kızı iş insanı Suna Kıraç  yaşamını yitirdi

 

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suna Kıraç vefat etti. Kıraç, uzun yıllardır ALS hastalığı nedeniyle tedavi görüyordu.

15.09.2020
Yazı Boyutu:  
 Vehbi Koç’un kızı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suna Kıraç uzun yıllardır tedavi gördüğü ALS hastalığı nedeniyle bu sabah vefat etti. Kıraç, 1999’da bir, 2001’de de iki kez solunum yetmezliği teşhisiyle yoğun bakıma alınmıştı.


İNAN KIRAÇ İLE EVLİYDİ

Kıraç’ın vefat haberi Koç Holding sosyal medya hesabından duyuruldu. 

Hesap, “Cumhuriyetimizin değerleriyle yetişmiş, gerek iş gerekse toplumsal hayatta başardıklarıyla Ülkemizin sanayi, eğitim, kültür ve sanat alanlarında gelişmesine önemli katkılar sunan, Topluluğumuzun kuruluş yıllarından 2010’a kadar çeşitli liderlik görevleri üstlenen, Koç Üniversitesi, Koç Okulu ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın kuruluşuna öncülük eden Sayın Suna Kıraç’ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Sayın Suna Kıraç’ı emanet ettiği değerlere bağlı kalarak, ilham veren, vizyoner ve öncü kişiliği ile her zaman hatırlayacağız ve unutmayacağız. Acımız çok derin. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.SUNA KIRAÇ KİMDİR?

3 Haziran 1941'de Ankara'da doğan Suna Kıraç Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'ni ve ardından da Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman bölümünde okudu ve mezun oldu. 

Kıraç 1999'da, üstün yöneticilik ve liderlik vasıfları ile Koç Holding'e, iş dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı London Business School tarafından "Onur Üyeliği"ne layık görüldü.

 ALS HASTALIĞI İLE MÜCADELE EDİYORDU

Uzun yıllardır ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) adı verilen hastalıkla mücadele eden ve çevresiyle sadece gözleriyle iletişim kurabilen Suna Kıraç, eşi İnan Kıraç'la birlikte kurdukları Pera Müzesi ve 1 Mart 2007'de hizmete sundukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ülkesine hizmet yatırımlarını sürdürmektedir.

*ALS NEDİR?

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS), beyin ve spinal kordun üst ve alt motor nöronlarında dejenerasyonla karakterize ilerleyici bir hastalıktır. Hastalığın % 90-95’ı tesadüfi (sporadik), % 3-10’u ailesel (familyal) olarak ortaya çıkar. Klinik bulgular genellikle 50- 60 yaşlarında başlar. Ailesel olgularda hastalık başlangıç yaşı daha erkendir.

Vehbi Koç'un dört çocuğundan en küçüğü olan Suna Kıraç, 17 yıldır beyin sapındaki motor hücrelerin kaybı nedeniyle kaslarda erimeye ve solunum yetmezliğine neden olan ALS hastalığı ile boğuşuyor. Kıraç, hastalığının teşhis edildiği dönemde eşi İnan Kıraç’tan bir söz alır: İnan bunun sonu makine ama ben makineli bir hayat istemiyorum. Yaşamımı makineye bağlı olarak geçiremem. o gün geldiğinde sana soracaklar makineye bağlayalım mı bağlamayalım mı? Mutlaka hayır demelisin. Ölümü öp yapacaksın.
 
Ancak İnan Kıraç, eşinin gözleri önünde ölmesine razı olmaz. Suna Kıraç’ı ikna eden ise evlatlık kızı İpek’in “Anne sana ihtiyacım var. Beni evlat olarak aldığında anne olmaya karar verdin. Kararının arkasında dur” demesi oldu. 

"ÖMRÜMDEN UZUN İDEALLERİM VAR"

İstanbul'a dünya çapında bir oditoryum ve kültür merkezi kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Suna Kıraç'ın 2006 yılında yayımlanan,tüm geliri TEGV'na bağışlanan ve editörlüğünü Rıdvan Akar'ın yaptığı Ömrümden Uzun İdeallerim Var adlı kitabı 100.000'in üstünde sattı ve yılın en çok satan kitaplarından biri oldu.

1997 T.C. Bakanlar Kurulu'nun 23 Eylül 1997 tarihli kararı ile Türkiye'de eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yaptıkları katkılar dolayısıyla 27 Ekim 1997 günü T.C. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" ile ödüllendirilmiştir.Üye OlÜye Girişi