Vekile kıyak, gazeteciye sus payı!

 

Kabul edilen önergeyle gazetecilerin yanısıra milletveerine de yılda 90 günlük yıpranma hakkı verildi

11.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Gazetecilerin 2008 yılında kaldırılan yıpranma payı; AKP hükümetinin, veere erken emekliliği sağlayan düzenlemeyle  birlikte kabul edildi.

 
TBMM Genel Kurulu’nda, gazetecilerin 2008 yılında kaldırılan yıpranma payı; AKP hükümetinin, milletveerine erken emekliliği  sağlayan düzenlemeyle birlikte kabul edildi. Gazetecilerin yanı sıra milletveerine de yıpranma payı geri gelirken veerin emeklilik yaş haddinin de 3 yaş düşmesinin önü açıldı.
 
Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’nın görüşmelerinde gazetecilerin yıpranma payına ilişkin önerge, milletveerinin yıpranma payı ve milletveerine kıyak emeklilik formülüyle kabul edildi. AKP hükümeti, gazetecilerin 2008 yılında kaldırılan yıpranma payını geri getirmek için hazırladığı önergeye milletveerini de ekledi. 
 
Kabul edilen önergeyle gazeteciler ve milletveerine yılda 90 günlük yıpranma hakkı verildi.
 
Yapılan değişiklikle, milletveerinin yıpranma payı sürelerinin tamamı 3 yılı geçmemek üzere yaş haddinden düşürülmesi sağlandı. Gazeteci ve diğer yıpranma payı hakkı olan işkollarında ise yıpranma süresinin yarısı üç yılı geçmemek üzere emeklilik yaş haddinden düşürülmesi benimsendi.
 
Milletveeri, emeklilik yaş haddinin düşürülmesine yönelik düzenlemeden faydalanabilmeleri için en az 1800 ile 3600 gün arasında çalışma şartından da muhaf tutuldu. Başka bir deyişle 4 yıl görev yapan bir milletvekili prim gün şartına takılmadan yıpranma payı ve emeklilik yaş haddinin düşürülmesi imkanından yararlanabilecek. Kabul edilen bir başka önergeyle yıpranma payı 2008 yılında hiç kaldırılmamış gibi geriye dönük olarak da işletilecek. Tasarıyla yapılan bazı düzenlemeler şöyle:
 
• Prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur’lular, SGK tarafından bu konuda çıkarılacak borçları ödemeyecek.
 
• Emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirebilecek.
 
• Terörle mücadelede malul kalanlar ile Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri sevk almadan özel hastanelere gidebilecek ve fark ücreti ödemeyecek.
 
• Üniversiteye başlayan öğrenciler 120 gün sağlık hizmeti alabilecek. (Cumhuriyet)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi