Wikileaks in kurucusu Assange serbest

 

İki kadına tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanan Wikileaks in kurucusu Julian Assange, Londra daki Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi nde bugün yapılan duruşmada kefaletle serbest bırakıldı

14.12.2010
Yazı Boyutu:  

Mahkemenin serbest bırakma için öne sürdüğü koşullar arasında ev hapsi, elektronik kelepçe takılması ve pasaportunu iade etmesi yer alıyor. BBC, 200 bin sterlini (315 bin dolar) kefalet olmak üzere mahkemeye toplam 240 bin sterlinlik (380 bin dolar) bir teminat bırakması gerektiğini bildirdi.

Mahkeme kararına göre, saat 10.00 ile 14.00 ve 22.00 ile 02.00 arası sokağa çıkamayacak olan Assange ın, ayrıca her gün saat 18.00 de polis merkezine yerini bildirmesi gerekiyor.

Assange ın İsveç e iadesi konusunda yapılan talep de mahkemenin bugün almış olduğu kararla reddedilmiş oldu.

Guardian da internet sitesinde, davanın İsveçli müdahillerinin karara itiraz etmeye hazırlandıklarını bildirdi. Karara iki saat içinde yani TSİ 19.30 a kadar itiraz edilmesi gerekiyor.

İtiraz süreci bitene kadar Assange ın tutukluluk hali devam edecek. Avukatı, Bay Sızıntı nın bugün içerisinde serbest kalması olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Duruşmanın bitiminden sonra hapishane aracına bindirilen Assange ın tekrar cezaevine götürüldüğü tahmin ediliyor.

ÜNLÜ İSİMLER KEFİL OLDU

Assange ın kefaletle serbest bırakılmasının görüşüldüğü duruşmaya, "Bay Sızıntı"nın annesi Christine Assange da katıldı. Ayrıca Assange a destek olmak amacıyla İngiliz Yönetmen Ken Loach, ABD’li belgesel yönetmeni Michael Moore, Mick Jagger’ın eşi Bianca Jagger ve İngiliz sosyetesinin önde gelen isimlerinden Jemima Khan gibi birçok ünlü isim de duruşmada hazır bulundu. Bu isimler aynı zamanda Assange ın serbest bırakılması için kefil olmuştu.

Basının içeri alınmadığı duruşma, sosyal paylaşım sitelerinde katılımcılar tarafından adeta canlı yayınlandı. Kararın açıklanmasının ardından mahkeme içinde ve dışında alkış seslerinin duyulduğu bildirildi.

Duruşma başlamadan saatler önce mahkemeye getirilen Assange ı, avukatları Mark Stephens ve Geoffrey Robertson savundu. Mahkemenin önünde ise çok sayıda gazeteci ve protestocu bulunuyor.

Assange ın duruşma için hapishane aracıyla mahkemeye getirilişi sırasında foto muhabirleri de "Bay Sızıntı"yı görüntülemek için birbiriyle yarıştı.

BİR SONRAKİ DURUŞMA OCAK TA

Londra da geçen hafta gözaltına alınan Assange, hemen ardından Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi ne çıkarılmıştı. Mahkeme, Assange ın kefaletle serbest bırakılması talebini reddetmiş, gözaltı durumunun devamına karar vermişti.

Assange yaklaşık bir haftadır Londra daki Wandsworth Cezaevi nde tutuluyordu. Assange ın yargılanmasına 11 Ocak ta devam edilecek.

İsveç, Assange ı iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini talep ediyor. Assange ise iddiaları reddediyor ve İsveç e iadesini önlemek için mücadele edeceğini söylüyor. 


Üye OlÜye Girişi