Wikipedia kurucusundan Türk halkına yanınızdayım mesajı

 

Türkiye"de tüm dilerde yayını engellenen Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, "Her zaman Türk halkının yanınızda olacağım" dedi.

29.04.2017
Yazı Boyutu:  
ABD'nin dünyadaki en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’nın tüm dillerde Türkiye'de engellenmesinin ardındanbir açıklama yapan Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, Türk halkına, "Her zaman yanınızda olacağım" mesajı verdi.

Wikipedia'nın tüm dillerdeki sayfalarına Türkiye'de mahkeme kararıyla sabah 08.00'den itibaren erişim yasağıgetirilmişti. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) "Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında Wikipedia'ya idari önlem uygulandığı görülüyor.

WİKİPEDİA KURUCUSUNDAN TÜRK HALKINA DESTEK SÖZÜ

Wikipedia'ya erişimin engellenmesinin ardından sitenin kurucusu Jimmy Wales, Twitter'dan Türk halkına destek sözü verdi.

Wales, "Bilgiye erişim, temel bir insan hakkıdır. Türk halkı, siz bu hak için savaşırken ben de her zaman yanınızda olacağım " diye tweet attı.

CHP'DEN ÇAĞRI

CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Wikipedia'ya Türkiye'den erişimin engellenmesini eleştirdi ve Wikipedia'nın bir an önce açılmasını istedi. (Hürriyet)


Üye OlÜye Girişi