Yabancı yatırımcılardan Türkiye'ye kadın işgücü tavsiyesi

 

Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcılar, hükümete kadınların işgücüne katılımını artırma tavsiyesinde bulundu.

28.10.2016
Yazı Boyutu:  
Türkiye’de yatırım yapan ya da yapmayı düşünen yabancı şirketlerin yöneticilerinin siyasilerle buluştuğu Yatırım Danışma Konseyi’nin 9’uncusu dün Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’nde başladı. Açılışta konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Güven konusunda zerre kadar tereddüdünüz olmasın” diye seslenerek, 2017 yılının Türkiye için yatırım hamle yılı olacağını söyledi.Yıldırım, kendi görevlerinin yatırımcıların işini kolaylaştırmak, iş yapma iştahını, iş yapma kararlılığını artırmak olduğunu belirterek, ancak bu şekilde yabancı yatırımcıların Türkiye’yi dünyada pazarlayacağını dile getirdi. Yatırımcıların dertlerine çözüm üretmek için katılımcılardan talepte bulunan Yıldırım, “Sizden şunu istiyorum. Burada her şeyi açık açık söyleyin, siyaset yapmayın. Söylersek şikâyet anlamına gelir bundan sonra işlerimiz daha zora girer diye düşünmeyin, gerçekleri bizden saklarsanız olmaz” diye konuştu. Yıldırım, Türkiye’nin yatırımcılarla kader birliği yaptığını vurgulayarak, ‘taş üstüne taş koyan, kalkınmaya katkı sağlayan, istihdam oluşturan herkesin başları üstünde yeri olduğunu’ ifade etti.

'KÜRESEL YATIRIMCILAR TÜRKİYE'Yİ BÖLGESEL YÖNETİM MERKEZİ OLARAK KABUL EDİYOR'
Yıldırım, yatırım yapan hiç kimseye yabancı gözüyle bakmadıklarını dile getirirken, sağlanan imkânlardan hiçbir ayrım olmaksızın yabancı yatırımcıların da faydalandığının ve faydalanacağının altını çizdi.Yıldırım, tüm gün süren ve saat 18.00 sularında toplantının çıktısının paylaşıldığı basın toplantısında da, “Bugün toplandığımız küresel yatırımcılar da Türkiye’de darbe girişiminin, yatırımcıların gelecek planları, projeleri açısından herhangi bir tereddüde meydan vermediğini ve bu yöndeki kararlarında değişikliğe gitme ihtiyacı duymadığını bir kez daha teyit etmişlerdir” değerlendirmesinde bulundu. Yıldırım, küresel yatırımcıların, Türkiye’yi bölgesel yönetim merkezi olarak kabul ettiğini belirterek, “Bu bakımdan bazı beklentileri var. O beklentilerin bir kısmı zaten halloldu, bir kısmını önümüzdeki süreç içerisinde tamamlamış olacağız” dedi.

‘GÜVENDE BOZULMA OLMADI’
Katılımcı firmaların yeni projelerinin olduğunu aktaran Yıldırım, “Yatırımcıların duymak istediği üç önemli konu var. Birincisi istikrar ve güven. 15 Temmuz darbe girişimine rağmen istikrarda ve güvende bir bozulma, tereddüt olmadı. Bu öngörülebilirlik demek. Biz burada ne yaptık iştah kabartıcı? Türkiye’de yatırım ortamının iyileşmesine yönelik haziran ayından bugüne yaptığımız düzenlemeleri anlattık. Teşvik sistemini anlattık. Bilişim sektörünün geliştirilmesi ve Sanayi 4.0 ile ilgili hazırlıkları anlattık. Daha birçok konuda yatırımcıların merak ettikleri, bekledikleri konuları ele aldık. Ayrıca beklentilerini de öğrenme fırsatı bulduk.” "İşleriniz zora girmez, açık açık konuşun" Başbakan yabancıya 'Açık olmanız şikayet anlamına gelmez' mesajı verdi 

YABANCILAR 11 TAVSİYE KARARI ALDI
Başkan yardımcısının Türkiye'nin demografik olarak avantajlı bir yapıya sahip olduğunu, bu çerçevede gerekli eğitime sahip şekilde iş gücüne katılan gençlerin ve kadınların hızlı bir şekilde istihdam edilmelerinin sağlanması halinde Türkiye'nin yaşlanmadan refaha kavuşma imkânına sahip olacağını söylediği aktarılan bildirgede, "Tarım sektöründeki iş gücünün diğer sektörlere kaymasıyla birlikte, Türkiye'nin çözmesi gereken en önemli konunun imalat ve hizmetler alanlarında verimliliğin arttırılması olarak öne çıktığını belirten Muller, bunun başarılması için teknoloji, yenilikçilik ve deneysel çalışmalara önem verilmesi gerektiğini anlatmıştır." denildi.

Konsey toplantısında alınan kararları United Technologies Corporation Başkan Yardımcısı David Hass okudu. İşte 11 maddeden oluşan o kararlar:- İhtiyatlı ve güçlü makroekonomik politikalar sürdürülmeli.- Yapısal reform gündemi devam ettirilmeli.- Üretim faktörlerinin birikimi geliştirilmeli, eğitim, teknoloji ve altyapı alanlarında daha fazla harcama yapılmalı.- Bilişim teknolojileri sektörü stratejik bir sektör olarak konumlandırılmalı.- (Sanayi 4.0) ‘Big data’, bulut depolama, yapay zekâ, nesnelerin interneti gibi yeni teknolojilerin kullanımını teşvik etmek.- Küresel değer zincirlerine katılım kolaylaştırılmalı.- E-ticaret, siber güvenlik ve kişisel verilerin korunması hususları teşvik edilmeli.- Kadınların işgücüne katılımı artırılmalı.- Karşılaştırmalı üstünlüklere uygun endüstrilere odaklanılması için analitik yaklaşımlar kullanılmalı.- Yakın zamanda gerçekleştirilen Uluslararası İşgücü Mevzuatı ve Türkiye Varlık Fonu’nun kurulmasına ilişkin reform çalışmaları gerekli mevzuatları ile birlikte etkin olarak uygulamaya konulmalı.- Yabancıların çalışma izni işlemleri kolaylaştırılmalı.

Üye OlÜye Girişi