Yalıncakoğlu: Alevi kurumlarında kadınlar aktif olmalı

 

Alevi Bektaşi Federasyonu Kadın Örgütlenme Sekreteri Sevim Yalıncakoğlu,Alevi toplumunda kadıın öremine dikkati çekti.

14.03.2019
Yazı Boyutu:  
Aynı zamanda Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Üyesi olan Sevim Yalıncakoğlu, Alevi kadının Kerbela’dan günümüze kadar direndiğine işaret ederek “Alevi kurumlarında kadın aktif olmalı” dedi. 

“ZEYNEP ANA DİRENCİ YOLUMUZA IŞIK OLDU”

Kadınlar en çok zulme uğradığı için dünyanın her yerinde eşit yaşam mücadelesi verdiklerinin altını çizen Yalıncakoğlu, “Alevi kadını Kerbela’dan günümüze direniyor. Zeynep Ana Kerbela’da direnmeseydi İmamlardan Zeynel Abidin yaşamayacaktı. Zeynep Ana direnci yolumuza ışık oldu. Kadıncık Ana Pirimiz Hacı Bektaş Veli’ye kendisine yardım etti ve hizmetinde bulundu” dedi.

Alevi yolunun devam etmesinde kadınların önemli bir yerinin olduğunu söyleyen Sevim Yalıncakoğlu, Pir Haber Ajansı'na (PİRHA)  yaptığı açıklamada, Alevi kurumlarında kadınların pasif görevde değil, aktif görevlerde yer almaları gerektiğini söyledi.

Kadınların birbiri ile dayanışma içinde olmaları gerektiğini belirten Yalıncakoğlu, “Kadın varlığı en çok zulüme ve haksızlığa uğramaktadır. Bizler kendi varlığımız için savaşmazsak, direnmezsek, kendi haklarımızı hiçkimse bize hak olarak vermez” diye konuştu.

Üye OlÜye Girişi