Yangın merdiveninden minare

 

Huzurevindeki yangın merdiveni, ilginç bir tasarımla minareye dönüştürüldü

06.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Balıkesir'in Havran İlçesi'nde, huzurevindeki yangın merdiveni, ilginç bir tasarımla minareye dönüştürüldü
 
 
İstanbul'da yaşayan Havranlı Şerife- Ali Soylu çifti tarafından yaptırılan huzurevinde yaşlıların isteği üzerine bir bölüm mescit olarak düzenlendi. Yaşlıların ezan da okunması için minare talebinde bulunması üzerine, huzurevi yöneticileri sorunu, yangın merdivenini minareye dönüştürerek çözdü. Bir demirci ustasına yaptırılan ekle yangın merdiveni minareye dönüştürüldü. Şimdi yangın merdiveninden dönüştürülen minarede 5 vakit ezan okunuyor.
 
Huzurevinde görevli imam Hasan Akyol, ilginç minareyi görmek için ilçe dışından gelenler bile olduğuna dikkat çekip, "Yangın merdiveninin minareye dönüştürülmesi, huzurevine estetik bir görünüm kazandırdı. En yakın camiye 2 kilometre uzaklıkta kalan huzurevinde kalan yaşlılarımız, ezan sesi duymak isteyince böyle bir çözüm bulundu. Bina, güzel bir görünüme de kavuştu" dedi.
 
Huzurevi Müdürü Yasemin Ertuğ ise minare olarak düzenlenen yangın merdivenin tasarımıyla ilgi uyandırdığını belirtip, "Yangın merdiveni minareye dönüştürüldü ancak yangın sırasında da merdiven olarak kullanılma işlevini yitirmedi. Ayrıca, minareyi görmeye gelenler, namazlarını da burada kılıyorlar. Bu da huzurevinde kalan yaşlıların sosyalleşmesine katkıda bulunuyor" diye konuştu. (DHA)

Üye OlÜye Girişi