Yanlış ilaç kalp hastası kadın mahkumu öldürüyordu

 

Kronik kalp hastası kadın mahkum; verilen yanlış ilaç yüzünden 17 gündür regl görüyor

17.07.2017
Yazı Boyutu:  

İstanbul Bakırköy L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan kronik kalp hastası Fatma Tokmak’a verilen yanlış ilaçlar nedeniyle 17 gündür regl görüyor. Kanaması bir türlü durmayan ve durumu giderek ağırlaşan Fatma Tokmak, hastaneye götürülmezken, yaşananlara tepki gösteren avukat Ayşe Acinikli, Fatma’nın biran önce tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

Müebbet hapis cezası ile Bakırköy L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Fatma Tokmak, kronik kalp hastalığı nedeniyle bir süredir zor günler geçiriyor. Her ay ilaçlarını alıp iğne olmak zorunda olan Tokmak, ilaçlarını alamadığı için 17 gündür regl görüyor. 13 Temmuz’da müvekkili Fatma’yı görmeye giden avukatı Ayşe Acinikli, müvekkilinin durumunun ağır olduğunu ve bu nedenle görüşmeyi gerçekleştiremediğini dile getirdi. Müvekkilinin başka bir kadın ile mektup göndererek durumunu anlatabildiğini ifade eden avukat Ayşe Acinikli, “Müvekkilim, mektubunda yeni atanan doktordan ilaçlarını yazdırmak istediğini ancak doktorun ilaçlardan birinin depresyon ilacı olduğunu bu nedenle yazamayacağını söylemiş. Bütün cezaevi personeli yönetimi, müvekkilimin kalp rahatsızlığı olduğunu biliyor. Sürekli ilaç kullanması gerektiğini de biliyor. Buna rağmen doktor diğer sağlık personelinin bilgisi olmasına rağmen ilaçları yazmıyor” dedi.

Bebek bezi kullanıyor!

Doktorun ilaç vermemesi nedeniyle Fatma Tokmak’ın 17 gündür ilaç kullanamadığına dikkat çeken Ayşe, “Kan pıhtılaşmasından kaynaklı da yoğun bir kan birikiyor bedeninde. Daha sonra da pıhtılaşma sorununu çözmek için kan sulandırıcı ilaç veriliyor. Fatma’nın pıhtılaşma sorunu çözülüyor ancak bu sefer de kanda sulanma durumu gerçekleşiyor” diye anlattı. Fatma’nın sürekli kanamasının olduğunu ve bu nedenle çocuk bezi kullanmak zorunda kaldığını, yataktan her kalktığında kanamasının arttığını söyleyen Ayşe, kanamadan ötürü Fatma’nın yatağının kan revan içinde kaldığını belirtti. Tokmak’ın sağlık sorunlarından ötürü bir önce çözüm bulunması gerektiğini söyleyen avukatı, sık sık cezaevi ziyaretlerine gideceklerini bildirdi.

“Ayağa kalkamıyorum”

Fatma Tokmak avukatına gönderdiği notunda, “30 Haziran’dan beri kötüyüm. Ayakta durunca kanamam durmuyor. Yazdığım soruların aynısını bir dilekçe ile birinci müdüre ve savcıya da gönderdim fakat hala bir cevap alamadım. Kendi kişisel ihtiyaçlarımın dışında ayağa kalkamıyorum. Çok ciddi sağlık sorunları yaşıyorum” sözlerini kullandı.

 

 


Üye OlÜye Girişi