Yapay  Nefes borusu  nakledildi

 

İsveç te bir ilk gerçekleştirilerek bir hastaya ilk kez laboratuar ortamında yapay olarak üretilen nefes borusu nakledildi

08.07.2011
Yazı Boyutu:  

Yapay nefes borusu, insan dokusu kullanılmadan tamamen hastanın kendi 8_saglik_yapa_nefes_borusu.jpgkök hücrelerinden üretildi.

Laboratuarlarda geçmişte üretilen nakiller sadece dokuları içeriyordu. İsveç in başkenti Stockholm de gerçekleştirilen nakilde kullanılan nefes borusu, Londra daki tıp laboratuarlarından üretildi.

Stockholm deki Karolinska Üniversitesi Hastanesi nde yapılan ameliyat, 9 Haziran günü gerçekleştirildi. Doktorlar, 36 yaşındaki hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Ameliyatta yer alan Dr. Paolo Macchiarini, hastayı yarın taburcu etmeyi planladıklarını söyledi.

Devrim niteliğindeki naklin kahramanı olan hasta, tüm kanser çeşitleri arasında görülme oranı sadece yüzde 1 olan nefes borusu kanseri hastasıydı. Dr. Macchiarini, hastaya kemoterapi, radyasyon ve ameliyatlar dahil her türlü tedavi şeklini denediklerini ancak yapay nefes borusu üretilene kadar hiçbir yöntemin sonuç vermediğini ifade etti.

Nefes borusu kanseri, tüm kanser çeşitlerinin arasında sadece yüzde 1 oranında görülüyor. BBC, mucize tedavi hakkında belgesel çekeceğini açıkladı.


Üye OlÜye Girişi