Yargıtay’dan barolara yanıt: Siyasi etki altında olduğumuza dair ithamları üzüntüyle karşıladık

 

Yargıtay, çok sayıda baronun Saray'da yapılacak adli yıl açılış törenine katılmama kararına ilişkin yaptığı açıklamada “Yargıtay’ın siyasi etki altında olduğuna dair ithamlar ile başlayan bir dizi suçlamalar hiçbir insaf ve adalet ölçüsü ile bağdaşmamakta olup, üzüntüyle karşılanmıştır” dedi

17.08.2019
Yazı Boyutu:  
Yargıtay Başkanlığı, 2 Eylül’de Saray’da düzenlenecek 2019-2020 Yargı Yılı açılışına çok sayıda baronun katılmama kararına almasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Adli yıl açılışlarının 2016-2017 yılından itibaren Saray’daki “Millet Kongre ve Kültür Merkezi”nde yapıldığını belirten Yargıtay, bunun gerekçeleri ve süreci hakkında 29 Ağustos 2016’da basın açıklamasıyla kamuoyunun bilgilendirildiğini savundu.

Açıklamada Feyzioğlu vurgusu

Yargıtay’ın açıklamasında Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun daveti kabul etmesine vurgu yapılması dikkat çekti:

2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni hazırlıkları kapsamında, yargının kurucu unsurlarından biri olan savunma mesleğine duyulan saygı ve gösterilen önemden dolayı tüm baro başkanlıklarına davetiye gönderilmiş olup, ayrıca Türkiye Barolar Birliği Başkanı da avukatlar adına konuşma yapmak üzere davet edilmiştir. Türkiye Barolar Birliği Başkanı ile çoğunluk baro başkanları kendilerine yapılan daveti kabul ettiklerini belirtmişlerdir. Bazı barolar ise yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı, yargı etiği ilkeleri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gibi bir dizi başlık altında adalet sistemine ilişkin eleştirilerini dile getirerek, söz konusu davete iştirak edemeyeceklerini ifade etmiş ve görüşlerini de kamuoyu ile paylaşmışlardır.


Üye OlÜye Girişi