Yargıtaydan tartışmaya yol açan zina kriterleri

 

Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin iki ayrı boşanma davasında aldığı zina kararlar kesinleşti

09.11.2012
Yazı Boyutu:  

 

 

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin iki ayrı boşanma davasında aldığı kararlar kesinleşti

 
 
Konya ve Ankara ’da görülen iki davanın itirazlarını değerlendiren Yargıtay, iki ilginç ‘zina kararına’ imza attı. Buna göre Evden kaçan evli bir kadının geceyi bir erkeğin evinde geçirmesi ve Boşanma davası açılan kocanın bir kadınla otelde aynı odada kalması zina ve boşanma nedeni olarak kabul edildi. 
 
Habertürk gazetesinden Yasemin Güneri'nin haberine göre Konya’da yaşayan A.L., karısı M.L.’ye, 2011 yılında “zina yaptığı” gerekçesiyle boşanma davası açtı. Davacı koca A.L., eşinin evi terk ederek başka bir erkeğin evinde geceyi geçirdiğini iddia ederek boşanmak istediğini kaydetti. Davaya bakan Konya 2. Aile Mahkemesi, davalı kadın M.L.’nin geceyi başka bir erkeğin evinde geçirmesinin “zina” olarak yorumlanamayacağını belirterek davayı reddetti. 
 
‘ZİNA İÇİN YETERLİ KANIT’ 
 
Ancak Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yapılan itiraz üzerine yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Davalının evden kaçıp geceyi başka bir erkeğin evinde geçirdiği anlaşılmaktadır. Bu durum, zinanın varlığı için yeterlidir. Zina kanıtlanmıştır. Öyleyse, istek doğrultusunda boşanmaya karar verilmesi gerekirken, değerlendirmede yanılgıya düşülerek davanın reddedilmesi usul ve yasaya aykırıdır” şeklinde görüş bildirdi. 
Dosyanın gönderildiği yerel mahkeme, Yargıtay’ın kararına itiraz etmeyip kararında direnmedi. Böylece Yargıtay’ın hükmü de kesinleşmiş oldu. İçtihat oluşturacak bu kararın ardından başka bir erkeğin evinde kalmak “zina” nedeni sayılabilecek. Yargıtay, davacı eşin tazminat talebinin de kabul edilmesine karar verdi. 
 
‘AYNI ODADA KALMAK BOŞANMA NEDENİ’ 
 
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, benzer bir karara bu sefer “bir kadınla aynı otel odasında kalan bir erkek” için imza attı. Kocası hakkında boşanma davası açan kadının davasını reddeden Ankara 5. Aile Mahkemesi’nin verdiği kararı bozan daire, bu durumun zina sayılabileceğini belirtti. 
 
Kararda şöyle denildi: “Davalı kocanın, dava açılmadan önce ve davanın devamı sırasında dahi başka kadınlarla birlikte otelde aynı odada kaldığı anlaşılmaktadır. Türk Medeni Kanunu’nun 161. maddesinde yer alan boşanma sebebi gerçekleşmiştir. Davacı kadın, evlilik birliğinin sarsılması sebebine dayalı boşanma davasını zina sebebine dayandırdığına göre, bu sebebe dayalı olarak boşanmaya karar veri

Üye OlÜye Girişi