Yarın kürtaj oluyor

 

SES'in başvurusu üzerine kolunu kaybetme tehlikesi bulunan kadınla ilgili kürtaj kararı alındı

25.01.2015
Yazı Boyutu:  
 
İzmir’de sevgilisi tarafından pompalı tüfekle yaralanan A.K.’nin yarın sabah 08.00’da kürtaj olacağı açıklandı.
 
 
Bugün Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) başvurusu üzerine toplanan hastane konseyi, "daha etkili ilaçlar kullanılması gerektiği ve bu ilaçların çocuğun gelişimi üzerinde olumsuz etki yapabileceği ve tedaviyi geciktireceğini" söyleyerek, yarın sabah 08.00'da küretaj yapılmasına karar verdi.
 
SES Başkanı Rukiye Çakır, şimdiye kadar kürtaja izin verilmemesinin sebebinin A.K.’nin ayrı yaşadığı kocasına açtığı boşanma davasının henüz sonuçlanmamış olması olduğunu açıkladı.
 
Yani A.K. sevgilisinden hamile kalmış olsa da, yasal olarak evli gözüktüğü için hastane kocanın iznini almak zorundaydı. Kocasından boşanan A.K., hastanede de bekar olduğunu beyan etti. Ancak kocasının boşanma kararını temyiz ettiğini hastanede öğrendi.
 
Çakır, konseyin kürtaj kararının ardından şu değerlendirmede bulundu:
 
“Kadın doğurmaya nasıl karar veriyorsa, aynı şekilde sonlandırmak kadının kararı olmalı. Kürtaj için kadının eşinin ya da partnerinin iznini alması gibi bir şey söz konusu olmamalı. Bundan sonrası için bu yaptırımların kadın bedenini, kadın özgürlüğünü ve iradesini gören bir yerde düzenlenmesini istiyoruz.”
 
NE OLMUŞTU?
 
24 yaşındaki A.K. birlikte yaşadığı sevgilisinden ayrılıp, ailesinin evine gitti. Kürtaj olacağını söylemesi üzerine, sevgilisinden ölüm tehditleri almaya başladı. Sevgilisi 9 Şubat’ta A.K.’nin kaldığı eve giderek, A.K.’nin annesini öldürdü, A.K.’yi ise pompalı tüfekle yaraladı.
 
Saldırgan tutuklanırken, A.K. hastaneye kaldırıldı. A.K. kürtaj olmak istediğini söyledi ancak kadının boşanma davası henüz bitmediği için, yasalara göre kocasından izin almak zorunda olan hastane bu talebi reddetti.
 
Hastanede yapılan konsültasyonda da “Annede ve bebekte gebeliği sonlandıracak bir durum yok” değerlendirmesinde bulunuldu.
 
SES’in kadının gebeliği sonlandırmak istediğini söyleyerek yaptığı başvuru üzerine, hastane konseyi kadının talebi değerlendirmek için toplandı.
 
İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi de A.K. için avukat görevlendirmesi yaptı ve kadının beden bütünlüğünün risk altında olduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.
 
SES Başkanı Çakır, “Çocuğun gelişimiyle ilgili bir anomali, bir patoloji, doğması önünde bir engel yoksa gebelik sonlandırılmaz. Ama diğer taraftan da isteğe bağlı kürtaj hakkı var” derken, kürtajın şimdiye kadar yapılmamış olmasının yasal ve bürokratik engellerden kaynaklandığını, konseyden çıkacak kararı beklediklerini söyledi.
 
Konsey bugün toplandı ve yarın sabah kürtajın yapılmasına karar verdiİ (Çiçek Tahaoğlu/BİANET)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi