YAŞ darbe girişimi sonrası terfileri görüşecek

 

15 Temmuz sonrası Çankaya'da ilk kez yapılacak Yüksek Askeri Şura toplantısında terfiler ele alınacak

28.07.2016
Yazı Boyutu:  
TSK'de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası atama ve terfilerin ele alınacağı kritik YAŞ toplantısı ilk kez Genelkurmay Başkanlığı yerine Çankaya Köşkü'nde yapılıyor.

Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesi Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar ile Eğitim ve Doktrin Komutanı Kamil Başoğlu'nun istifa ettikleri haberleri geldi.

Geçmiştekilerin aksine sadece bir gün sürecek kritik toplantıda hem TSK'daki terfi ve atamalar, hem de 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ayrıntılarıyla ele alınacağı bildiriliyor.

Toplantıya Başbakan Binali Yıldırım başkanlık ediyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın da ilk kez katılacağı toplantıda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele de yer alıyor.

Görev süreleri dolmayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın teamüller gereği görevlerine devam etmesi bekleniyor.

Ancak darbe girişiminin ardından komuta kademesinin nasıl şekilleneceği belirsiz.

Toplantı öncesi OHAL kapsamında alınan Kanun Hükümünde Kararname ile 149'u general 1684 asker Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilmişti.

Cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiyesi kapsamında TSK'dan ihraç edilenler arasında darbe girişimi dolayısıyla açılan soruşturma kapsamında tutuklu olan YAŞ üyesi ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk ile 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti de bulunuyor.

Yayımlanan kararnamede, askerlerin, "Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen 'Fethullahçı Terör Örgütü'ne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı oldukları" gerekçesiyle ihraç edildikleri belirtildi.

TSK'dan çıkarılan asker kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın askeri rütbe ve memuriyetleri alınacak ve bu kişiler yeniden TSK'ya kabul edilmeyecek.

Bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecek bu kişiler doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemeyecek.

Uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği benzeri görevleri de sona ermiş sayılacak.

Üye OlÜye Girişi