Yaşamını Kuş Cenneti'ne adayan bilim insanına büyük ödül

 

'Kuşların hocası' olarak tanınan Prof.Dr.Mehmet Sıkı, 36 yıllık akademik hayatının tamamını Kuş Cenneti için harcadı. Gediz Deltası’ndaki İzmir Kuş Cenneti’nin korunması, geliştirilmesi, bilim dünyasına ve kamuoyuna tanıtılması için mücadele etti ve amacına ulaştı.

21.05.2018
Yazı Boyutu:  
İzmir Kuş Cenneti; Orman Bakanlığı’nca Yaban Hayatı Koruma Sahası ve Sit alanı ilan edildi. Dahası Uluslararası Ramsar Anlaşması ile de koruma altına alındı. Bütün bu çabalar Prof. Sıkı’ya prestijli bir ödül getirdi. Sıkı’ya Akdeniz Üniversitesi tarafından 2017 yılı “Bilime Hizmet Ödülü” verilmesine karar verildi.

Kamuoyunun “Kuşçu Hoca” olarak tanıdığı ve 36 yıllık akademik hayatının tamamını Gediz Deltasındaki İzmir Kuşcennetinin 1982 yılından beri korunması, geliştirilmesi, bilim alemine ve kamuoyuna tanıtılması için mücadele eden Prof. Dr. Mehmet Sıkı’ya, Akdeniz Üniversitesi tarafından 2017 yılı “Çevre Hizmet Ödülü” verilmesine karar verildi.

Bu karar; Ulusal Danışma Kurulu, Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Mühendislik Fakültesi Yönetim Kurullarının ortak toplantısında yapılan nihai değerlendirme sonucunda alındı. 

Akdeniz Üniversitesi tarafından verilen Çevre Hizmet Ödülleri; Türkiye, Antalya ve Akdeniz Üniversitesi ölçeği ile Bilim Onur, Bilim, Bilim Hizmet, Çevre Hizmet, Çevre Özel ve Çevre Teşvik ödüllerinden oluşuyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda E.Ü. Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı; “İzmir Kuşcenneti-Gediz Deltası ekosisteminin korunmasına yönelik yol gösterici ve örnek çalışmalarından dolayı” 2017 yılı Bilim Hizmet Ödülüne layık görüldü. Akdeniz Üniversitesi’nin 21. Çevre Hizmet Ödülleri’nin çok önemli ve anlamlı bulduğunu ifade eden Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “Bilim Hizmet Ödülüne beni layık gören Akdeniz Üniversitesi’ne çok teşekkür ediyorum. 36 yıldan beri İzmir Kuşcennetini yaşatma, yasal koruma statüleri kazandırma ve bilim alemine-kamuoyuna tanıtma mücadelem Akdeniz Üniversitesi yöneticileri tarafından takdir edildi. Son derece mutluyum. Bu uzun soluklu çalışmalarım süresince beni destekleyen bütün kişi, kurum ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Çevre koruma çalışmalarımın gençlere örnek olmasını diliyorum” dedi.

1985-1999 yılları arasında liman, tersane, plaj, balıkçı barınağı, yüzen şehir projeleri ile yapılaşmalar denendi.

Ayrıca 726 nolu mera vasıflı parsel ve yakını ile Süzbeyli-Sasalı yerleşim yerleri arasında kalan “Memet Gölü” mevkisinin de imara açılması gündeme geldi.

Neredeyse dünyada bile eşi benzeri bulunmayan bu alanın koruma alanında ibretlik bir olay yaşandı

Menemen’de Kuş Cenneti Koruma Alanı içinde bulunan 726 nolu parselde hem de kamu alanı üzerindeki yapılaşmaya kovuşturma izni bile verilmedi.

TEPELİ PELİKANLARIN TÜRKİYE'DE ÜREDİĞİ 5 ALANDAN BİRİ

İzmir Kuş Cenneti nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan ve tüm dünyada popülasyonu 15 bin kadar olan Tepeli Pelikanların Türkiye’de ürediği 5 alandan biri.

Türkiye’de sadece Tuz Gölü ile İzmir  Kuş Cenneti’nde üreyen flamingolar var. Her yıl sayıları 700’ü bulan Tepeli Pelikan, kışı İzmir Kuş Cenneti’nde geçiriyor.

Bölgede 289 kuş türü kaydedilmiş. Kuş sayısının 127 bine kadar çıktığı görülmüş. Önemli bir bölümü Çamaltı Tuzlası içinde kalan Kuş Cenneti  Orta Gediz Deltası olarak adlandırılan bir bölge.

Kuşlar için önemli bir beslenme ve üreme alanı. Türkiye’de sadece Tuz Gölü ile İzmir  Kuş Cenneti’nde üreyen flamingolar var.

Kuş Cenneti’ni oluşturan Gediz Deltası’nın 2 milyon yılda oluştuğu tahmin ediliyor.

Bu alanda önemli çalışmaları bulunan Prof. Dr. Mehmet Sıkı’nın çalışmaları aldığı bu prestijli ödülle taçlandı.

Ama Kuş Cenneti üzerindeki baskılar ve tehlikeleri sona erdirecek tedbirler bir an önce alınmazsa Sıkı’nın bir ömür boyu sürdürdüğü mücadeleye de yazık olacak.
 

Üye OlÜye Girişi