Yasası kalktı, engeller kalkmadı

 

Engelliler Yasası'nın süresi doldu ama, denetimlerde engelliler lehine hiçbir şey yapılmadı

07.07.2015
Yazı Boyutu:  

 

Kamuya açık alanlar, binalar ve toplu taşıma araçlarının engelliler için erişilebilir hale gelmesini zorunlu kılan yasanın süresi temmuz başı itibariyle doldu. Ancak aradan geçen sürede bir arpa boyu yol alınmadı

 

Türkiye’de erişilebilirlikle ilgili en önemli yasa Temmuz 2005’te Engelliler Kanunu adı altında yürürlüğe girdi.

Yasaya göre kamuya açık alanlar, binalar ve toplu taşıma araçlarının engelliler için yedi yıl içinde erişilebilir hale gelmesi gerekiyordu. Ancak denetime dair hiçbir düzenleme yapılmadığı için yasanın öngördüğü sürenin dolmasına birkaç gün kala yani Temmuz 2012’de yasanın süresi üç yıl daha uzatıldı.

DENETLEME KURULLARI OLUŞTURULDU

Sürenin uzatılmasıyla birlikte yasanın uygulanabilirliğini denetlemek için her ilde Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Kurulları oluşturulmasına karar verildi. Temmuz 2013’te konuyla ilgili genelge çıkarıldı.

Yedi kişiden oluşan kurulların beşi kamudan ikisi ise sivil toplum örgütlerinden oluşuyor. Bu kurullar şikayet üzerine ya da resen denetim yapacak ve ceza kesecekti.

KURULLAR HİÇ CEZA KESMEMİŞ

Ancak aradan geçen zamanda ilgili denetleme kurullarının hiçbir özel ve kamu kurumuna ceza kesmediği ortaya çıktı.

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği’nin (TOHAD) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na denetleme kurulları ile ilgili bilgi edinme kapsamında sorular yöneltildi.

Alınan cevaba göre Engelli İzleme Denetleme Kurulları kuruldukları günden 31 Aralık 2014’e kadar hiçbir kuruma ceza kesmemiş. Kurullara 531 kişi şikayette bulunmuş, ancak kurullar ceza kesmek yerine 4370 yere ceza erteleme kararı vermiş.

Bugün yasanın verdiği süre doldu. Yani artık kurullar hiçbir yere ceza erteleme veremeyecek. Tüm kurumlar erişilebilirlik kriterlerine uymadığı takdirde yukarıda öngörülen cezaları ödemek zorunda kalacak. (Bianet)

 

 


Üye OlÜye Girişi