Yaşlı adama polisten tekme

 

İzmir polisinin acımasızlığına bir yenisi daha eklendi

3.07.2014
Yazı Boyutu:  

 

İzmir polisinin acımasızlığına bir yenisi daha eklendi

 

İzmir'de Gezi olayları sırasında Kordon'da oturan genç kızın saçlarının çekilmesi, kadına karakolda dayak atılması ve Soma protestoları sırasında eğlenmeye giden 10 yaşındaki çocuğun gözaltına alınmaya kalkılmasından sonra polisin orantısız güç uygulamalarına bir yenisi daha eklendi.

Polis, Sivas olaylarının 21'inci yıldönümünde düzenlenen anma etkinliği kapsamında yürümek isteyen yaklaşık bin kişilik gruba, TOMA'larla müdahale etti. Olaylar sırasında çevik kuvvet polisleri, yerde kalan yaşlı bir adamı tekmeledi.

Sivas'ta 21 yıl önce Madımak Oteli'nde 33 Aydın ile 2 otel görevlisinin yaşamını yitirdiği olaylarda ölenler için İzmir'de anma etkinliği düzenleyen yaklaşık bin kişilik grup, saat 19.00 sıralarında Basmane Meydanı'da toplandı. Buradan Konak Meydanı'na yürümek isteyen grubun önü TOMA'larla kesilerek yürüyüşe izin verilmedi.

Grup bunun üzerine oturma eylemi yaparak slogan attı. Polisler de 'basın açıklamanızı bulunduğunuz yerde yapın aksi halde müdahale edeceğiz. Burası kanunda gösterilen toplanma ve yürüyüş alanı değildir. Şehrin bütün ana arterlerinde trafik yoğunluğu yaşanmaktadır. Yaptığınız eylem kanunsuzdur. Lütfen dağılınız' anonsu yaptı. Grup üyeleri, ellerindeki pankartlarla TOMA'ların arasından geçip yürümek istedi. Polis yürümek isteyen gruba TOMA'lardan tazyikli su sıkarak müdahale etti. Grup müdahale sonrasında kaçarken yaşanan arbede sırasında bazı göstericiler hafif şekilde yaralandı. Müdahale sırasında Alevi ve Bektaşi Kültür Derneği Narlıdere Şube Başkanı Mustafa Arslan ile HDP İzmir Eş başkanı Cavit Uğur'un da aralarında bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı.

 

Olaylarda çevik kuvvet polislerinin, yerde kalan yaşlı bir adamı tekmelediği görüntüler dikkat çekti. (Hürriyet)

 

 

 


Üye OlÜye Girişi