Yazar Yaşar Aksoy'a Dil Derneği Emin Özdemir 2020 Ödülü

 

Dil Devriminin savunucusu Emin Özdemir anısına Dil Derneği’nce düzenlenen “Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü Yaşar Aksoy’un Hasan Tahsin, Yürekler Selanik ve İşgal İzmir’inden Hatıralar” adlı yapıtına verildi.

13.10.2020
Yazı Boyutu:  
Geçtiğimiz günlerde Çeşme'de  yaya  gecidinden yeşil ışıkta geçerken bir jeepin çarpması sonucu üç kaburgası kırılan ve iki gün hastanede tedavi gördükten sonra  koronavirüs tehdidi nedeniyle hastaneden taburcu edilerek tedavisine evinde devam eden araştırmacı gazeteci ve yazar Yaşar Aksoy, “Dil Derneği tarafından Dil devriminin ödünsüz savunucusu Emin Özdemir anısına geleneksel olarak düzenlenen ödülün bu yıl ki sahibi oldu.

Emin Özdemir 2020 ödülünün Yaşar Aksoy'a verilmesiyle ilgili  Dil Derneği'nden yapılan açıklamada, "Ülkemiz sağlıklı günlere eriştiğinde, derneğimizin düzenleyeceği ilk törenlerden birinde Emin Özdemir’i saygıyla anacağız, değerli Yazar-Gazeteci Yaşar Aksoy’a ödülünü sunacağız. Düşünce dünyamıza nice yapıtlar kazandıracağına inandığımız Yaşar Aksoy’u içtenlikle kutluyoruz" denildi.

Yapılan açıklama şöyle:

1 Eylül 2017’de yitirdiğimiz Dil Devriminin ödünsüz savunucusu olan Emin Özdemir’i dilci, yazıncı ve devrimci kişiliğiyle yaşatmak, düşünce ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak; dil duyarlığını, dil ve yazın öğretimi anlayışını tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Özdemir Ailesi ile Dil Derneği’nce düzenlenen “Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü”nün bu yıl bir gazetecinin kitabına verileceği duyurulmuştu.

Vecdi Seviğ, Faruk Bildirici, Tülin Daloğlu, Korkmaz Alemdar ve aile adına Prof. Dr. Özlem Özdemir Kumbasar’dan oluşan seçici kurul ödülü oybirliğiyle Yaşar Aksoy’un Hasan Tahsin, Yürekler Selanik ve İşgal İzmir’inden Hatıralar” (Kırmızı Kedi, 2019) adlı yapıtına sunmayı kararlaştırmıştır.

Yaşar Aksoy, düşünceleri, 50'yi aşkın yapıtıyla İzmir’le özdeşleşen üretken bir yazar ve gazetecidir. Her yıl 1 Kasımda, Harf Devriminin yıldönümünde yapılan “Dil Derneği Emin Özdemir  Ödülü” töreni, bütün dünyayı ve ülkemizi sarsan covit-19 nedeniyle 1 Kasım 2020’de yapılamayacaktır. Ülkemiz sağlıklı günlere eriştiğinde, derneğimizin düzenleyeceği ilk törenlerden birinde Emin Özdemir’i saygıyla anacağız, değerli Yazar-Gazeteci Yaşar Aksoy’a ödülünü sunacağız. Düşünce dünyamıza nice yapıtlar kazandıracağına inandığımız Yaşar Aksoy’u içtenlikle kutluyoruz." (KAZETE)<

Üye OlÜye Girişi