Yemen can çekişiyor, ölü sayısı 2 bini buldu

 

UNICEF Yemen’de mart ayının başından beri 135 çocuğun yaşamını yitirdiğini açıkladı

26.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
Yemen’de artan çatışmalara paralel olarak çocuk ve kadın ölümleri de artıyor.  İsyancı Husilere karşı Suudi Arabistan önderliğindeki hava saldırıları iki aydır sürüyor. Can kayıpları 2 bini buldu. Olan yine sivil halka oluyor. Oxfam'ın açıkladığı yeni rakamlara göre 16 milyon kişinin, yani nüfusun 3'te ikisinin temiz su kaynaklarına erişimi yok.
 
 
Ülkede susuzluğun geldiği noktayı Yemenli bir aktivist sosyal medya da paylaştığı kırmızı başörtülü kadının patlak bir borudan sızan birkaç damla suyu içmeye çalışrken  görüntülediği fotoğrafla gözler önüne serdi.
 
Milyonlarca kişi sırf su bulmak için kendi ellerindeki imkanlarla kuyu kazmaya çalışıyor. Kamyonlarla su ulaştırılabilen bölgelerdeyse su fiyatları 3 katına çıkmış durumda. Tabii sağlık boyutu da var. İshal, kolera ve sıtma riski her geçen gün büyüyor.
 
 
UNICEF: YEMEN'DE 3 AYDA 135 ÇOCUK ÖLDÜ
 
UNICEF Yemen’de artan çatışmalara paralel olarak çocuk ölümleriyle ilgili haberlerin de arttığını, çocukları korumak için hemen müdahale edilmesi gerektiğini duyurdu.
 
Örgütün verilerine göre aynı dönemde 260 çocuk da yaralandı.
 
“Ölümlerin hemen hemen üçte biri, çatışmaların son birkaç gün içinde şiddetini daha da arttırdığı kıyı kenti Aden’de meydana geldi.”
 
 
Şiddetin doğası gereği her zaman en fazla en güç durumdaki kesimlere, en başta da çocuklara yıkım getirdiğini ifade eden UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake gün geçtikçe daha fazla bedel ödendiğini söyledi.
 
Yemen’den gelen haberlerin çocukları korumak için hemen müdahale edilmesinin, düşmanlıklara son verilmesinin ne kadar gerekli olduğunu gösterdiğini ifade etti.
 
“Yemen’deki şiddette bedel ödeyenler çocuklar olmamalıdır.
 
“Uluslararası insani hukuk çerçevesinde çatışmanın tüm tarafları çocukları zarardan korumakla yükümlüdür.
 
“En azından, yaralılara, hastalara, güç durumda olanlara ve şiddetten etkilenenlere yaşam kurtarıcı yardım malzemelerinin ulaştırılabilmesi için çatışmalara ara verilmelidir.”
 
Lake Yemen’deki çocukların ancak çatışmaların tam anlamda son bulmasıyla gerçekten korunabileceklerini de ekledi.
 

 


Üye OlÜye Girişi