Yeni Gelir Vergisi çok can yakacak

 

KURUMLAR Vergisi’nin ardından, Uluslararası Para Fonu’na verilen niyet mektubunda yıl sonuna kadar yasalaşması taahhüt edilen Gelir Vergisi Kanunu’nun, yeniden yazımı için start verildi.

09.08.2006
Yazı Boyutu:  
Mükellefin gönlünden ne koparsa değil, gerçekte ne ise onun vergisini vermesinin hedeflendiği belirtilen yeni düzenleme ile geçmiş yıllarda uygulanan hayat standardı esasının yeni bir türünün getirilmesi, basit usulde vergilendirmenin kaldırılması düşünülüyor. Bu bağlamda, çeşitli meslekler için standart kazanç tutarları belirlenecek. Standart kazancın altında beyanda bulunanlardan “Geçim Bildirimi Formu” doldurmaları istenecek. Mükellefin ev, yazlık, taşıt gibi sahip olduğu mal varlıkları ile gelir ve harcamalarını gösterecek Geçim Bildirimi Formu, söz konusu kişinin beyan ettiği gelir ile yaşayıp, yaşayamayacağını da ortaya koyacak. Beyan edilen gelir ile bildirimi arasında tutarsızlık bulunanlardan bunun izahı istenecek. İzah edemeyenler incelemeye zevk edilecek.
Halen 800-900 bin arasında bakkal, manav, tamirci gibi esnafı ilgilendiren basit usulde vergileme kaldırılacak. Belirlenecek limitlerin öncesinde yer alan büyüklükteki mükellefler, gerçek usule geçirilecek ve bunlar işletme hesabı esasına göre defter tutacak. Daha çok el emeği ile geçinenler için asgari ücret kriteri getirilecek ve bunlar gelir vergisinden muaf olacak.

<

Üye OlÜye Girişi