Yeni kadın bakan 3 çocuk politikasının mimarı çıktı

 

Seçim kabinesinin ilk başörtülü bakanı Gürcan, Bakan olduğunu Mescidi Aksa ziyareti sırasında öğrendi

29.08.2015
Yazı Boyutu:  
Erken Seçim hükümetinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olduğu haberini Mescidi Aksa ziyareti sırasında, Başbakan Ahmet Davuoğlu'nun kendisine telefonla arayarak öğrenen ve akabinde Türkiye'ye dönüş hazırlığına yapan Ayşen Gürcan'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminden beri dilinden düşürmediği "üç çocuk politikasının mimarı" olduğu ortaya çıktı.

Haber Türk televizyonunda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı seçim hükümetini değerlendiren gazeteci yazar Fadime Özkan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Prof.Dr. Ayşen Gürcan'ın, Türkiye'deki nüfus hareketleriyle ilgili önemli çalışması olduğuna dikkati çekti. Özkan;  Nimet Baş'ın Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı döneminde Ayşen Gürcan'ın Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü görevini yürütürken kendisiyle yaptığı bir röportajda, Türkiye nüfusunun gençleştirilmesi açısından eşlerin en az üç çocuk yapmaları konusunda teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yaptığını hatırlattı.

Daha sonra Erdoğan'ın Başbakanlığı sürecinde sıkça dile getirdiği ve "üç çocuk konusunun" fikir annesinin, Yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan olduğunu öne süren Fadime Özkan, son derece değerli bilim insanı olarak nitelediği Gürcan'ın bakanlığı süresinde de başarılı olacağına inandığını söyledi. (KAZETE)


Üye OlÜye Girişi